Το πολυαναμενόμενο φιλμ Joker του Todd Phillips (War Dogs, The Hangover trilogy), μία από τις πιο πολυσυζητημένες ταινίες που συμμετείχαν στο 76ο Διεθνές Φεστιβάλ της Βενετίας, απέσπασε τον Χρυσό Λέοντα.

Το σημαντικότερο είναι πως κανείς δεν περίμενε, παρά την αποδοχή της ταινίας, ότι η Πρόεδρος της φετινής Κριτικής Επιτροπής του Διεθνούς Διαγωνιστικού Λουκρέσια Μαρτέλ (μόλις η έβδομη φορά που αναλαμβάνει Πρόεδρος μία γυναίκα καλλιτέχνις στα 76 χρόνια του θεσμού), μία ιδιοσυγκρασιακή δημιουργός πολύ μακριά από τις ταινίες των αμερικανικών στούντιο ή/και τα κόμικς θα έδινε το μεγάλο βραβείο του Φεστιβάλ σε ένα σκοτεινό, ιδιόρρυθμο μπλοκμπάστερ.

Ο Scott Silver υπογράφει το σενάριο του φιλόδοξου αυτού project το οποίο βασίζεται στον αντίστοιχο χαρακτήρα της DC Comics και εγκαινιάζει ένα νέο ανεξάρτητο κινηματογραφικό σύμπαν, το DC Black.

Η πλοκή του έργου εκτυλίσσεται εν έτει 1981, με σημείο αναφοράς την προϊστορία του μετέπειτα ‘Joker’, ενός αρχικά άσημου stand-up κωμικού εν ονόματι ‘Arthur Fleck’ πολύ πριν βυθιστεί στην παράνοια και γίνει η νέμεση του Batman και του Gotham City.

Αναλυτικά τα βραβεία του Φεστιβάλ:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Golden Lion: “Joker,” Todd Phillips
Grand Jury Prize: “An Officer and a Spy,” Roman Polanski
Silver Lion for Best Director: Roy Andersson, “About Endlessness”
Volpi Cup for Best Actress: Ariane Ascaride, “Gloria Mundi”
Volpi Cup for Best Actor: Luca Marinelli, “Martin Eden”
Best Screenplay: “No. 7 Cherry Lane,” Yonfan
Special Jury Prize: “The Mafia Is No Longer What It Used to Be,” Franco Maresco
Marcello Mastroianni Award for Young Actor: Toby Wallace, “Babyteeth”

ΤΜΗΜΑ ORIZZONTI
Best Film:  “Atlantis,” Valentyn Vasyanovych
Best Director: Théo Court, “White on White”
Special Jury Prize: “Verdict,” Raymund Ribas Gutierrez
Best Actress: Marta Nieto, “Madre”
Best Actor: Sami Bouajila, “A Son”
Best Screenplay: “Back Home,” Jessica Palud, Philippe Lioret and Diastème
Best Short Film: “Darling,” Saim Sadiq

LION OF THE FUTURE
Luigi de Laurentiis Award for Best Debut Feature: “You Will Die at Twenty,” Amjad Abu Alala

VENICE CLASSICS
Best Restored Film: “Ecstasy,” Gustav Machatý
Best Documentary on Cinema: “Babenco – Alguém Tem Que Ouvir O Coração E Dizer: Parou,” Bárbara Paz

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ VR
Best Virtual Reality: Céline Tricart, “The Key”
Best Virtual Reality Experience: “A Linha,” Ricardo Laganaro
Best Virtual Reality Story: “Daughters of Chibok,” Joel Kachi Benson