Jump to content

Ερώτηση

Έχω το iphone 11 και κάποια στιγμή ρύθμισα να βγάζει φωτογραφίες 16:9. Αυτό είχε ως συνέπεια να βγάζει την κλασσική φωτογραφία 4:3 img_XXX.JPG και να φτιάχνει και άλλη μία img_EXXX.JPG crop 16:9. Οπότε είχα διπλές φωτο μιας και το είχα ρυθμίσει να κρατάει την τελευταία ρύθμιση και για ένα μήνα φωτογράφιζα σε 16:9. Στην προσπάθειά μου να σβήσω τα img_EXXX.JPG αρχεία (μαζί με το img_EXXX.ΑΕΕ αρχείο που δημιουργεί) από έναν windows explorer (δοκιμή σε Windows 10 & 7) διαπίστωσα ότι ενώ φαινόταν ότι τα έσβηνε στην πραγματικότητα όταν σύνδεα ξανά το κινητό με το pc τα ξανά έβλεπα. Ξέρει κανένας τρόπο για να σβήσω οριστικά τα συγκεκριμένα img_EXXX.JPG αρχεία και να κρατήσω μόνο τα αντίστοιχα img_XXX.JPG;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

19 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0

Άρα δουλεύει αποκλειστικά με συγχρονισμό ε; αν διαγράψω δηλαδή φωτο από το κινητό, την διαγράφει και από το icloud υποχρεωτικα;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
38 λεπτά ago, droll είπε:

Άρα δουλεύει αποκλειστικά με συγχρονισμό ε; αν διαγράψω δηλαδή φωτο από το κινητό, την διαγράφει και από το icloud υποχρεωτικα;

Έτσι ακριβώς.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
57 λεπτά ago, Manolis είπε:

Έτσι ακριβώς.

Οπότε δεν βλέπω ουσιαστικά να κερδίζεις κάτι πέραν του backup και στο να βλέπεις τις φώτο σε άλλες iσυσκευές.

Εγω για παράδειγμα έχω το 11 με 128GB. Ήδη από προυγούμενα iphone έχω κρατήσει 50GB σε φώτος (είναι κάποιες των παιδιών μου που δεν θέλω να αποχωριστώ, μεταξύ τον οποίων και πολλά βιντεο). Αν ανοίξω το icloud το 50άρι και με συμπίεση στο iphone θα έχω υποθετικά Κινητό:25GB, icloud:50GB. Διατηρώντας το παρόν πρόγραμμα θα μπορώ να αποθηκεύω πλέον μόνο στο iphone φωτος (φαντάζομαι θα με αφήνει) και να αλλάξω το icloud στο επόμενο 200GB και πάει λέγοντας. Με αυτή την λογική (πες μου αν είναι κάπου λάθος) είναι προτιμότερο να περιμένω μερικά χρόνια να γεμίσουν τα 128GB και να πάω στο μελλοντικό iphone 15, που ούτως η άλλος κάποια στιγμή θα πάω, με 1ΤΒ μνήμη :D κοκ.

Επίσης να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά JPG κυρίως για συμβατότητα παντού αλλά και επειδή έχω δει ότι έχουν καλύτερη ποιότητα από ότι τα HEIC. Εκείνο που μελλοντικά πιστεύω ότι ίσως αξίζει (εφόσον θα έχω περάσει και τις εικόνες μου στο pc) θα είναι να αγοράσω ένα app από αυτά που κυκλοφορούν και μετατρέπουν τα JPG σε HEIC και να κερδίσω χώρο στο κινητό αν χρειαστεί.

Επεξεργάστηκε από το χρήστη droll

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
40 λεπτά ago, droll είπε:

Οπότε δεν βλέπω ουσιαστικά να κερδίζεις κάτι πέραν του backup και στο να βλέπεις τις φώτο σε άλλες iσυσκευές.

Εγω για παράδειγμα έχω το 11 με 128GB. Ήδη από προυγούμενα iphone έχω κρατήσει 50GB σε φώτος (είναι κάποιες των παιδιών μου που δεν θέλω να αποχωριστώ, μεταξύ τον οποίων και πολλά βιντεο). Αν ανοίξω το icloud το 50άρι και με συμπίεση στο iphone θα έχω υποθετικά Κινητό:25GB, icloud:50GB. Διατηρώντας το παρόν πρόγραμμα θα μπορώ να αποθηκεύω πλέον μόνο στο iphone φωτος (φαντάζομαι θα με αφήνει) και να αλλάξω το icloud στο επόμενο 200GB και πάει λέγοντας. Με αυτή την λογική (πες μου αν είναι κάπου λάθος) είναι προτιμότερο να περιμένω μερικά χρόνια να γεμίσουν τα 128GB και να πάω στο μελλοντικό iphone 15, που ούτως η άλλος κάποια στιγμή θα πάω, με 1ΤΒ μνήμη :D κοκ.

Επίσης να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά JPG κυρίως για συμβατότητα παντού αλλά και επειδή έχω δει ότι έχουν καλύτερη ποιότητα από ότι τα HEIC. Εκείνο που μελλοντικά πιστεύω ότι ίσως αξίζει (εφόσον θα έχω περάσει και τις εικόνες μου στο pc) θα είναι να αγοράσω ένα app από αυτά που κυκλοφορούν και μετατρέπουν τα JPG σε HEIC και να κερδίσω χώρο στο κινητό αν χρειαστεί.

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, όμως, επειδή όπως ακριβώς αναφέρεις έχεις ανεκτίμητα δεδομένα στις συσκευές σου καλό θα ήταν να μην παραλείπεις το iCloud γιατί είναι κινητή συσκευή. Είναι ο πιο σημαντικός λόγος απ' όλα όσα είπαμε. Σίγουρα μπορείς να κρατάς backup σε τοπικά μέσα αλλά πάντα θα έχεις το φόβο μην καταστραφεί κάτι η κλαπεί.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.