Jump to content
  • 0
kritiagapimeni

Γεμάτη μνήμη στο MacBook Air

Ερώτηση

Γεια σας και χρόνια πολλά ... έχω οικογενειακό πρόγραμμα iCloud 2 TB και αρκετό ελεύθερο χώρο ...η κόρη μου την πρόσθεσα πρόσφατα σε αυτό το οικογενειακό πακέτο  έχει ένα MacBook Air σχεδόν γεμάτο με τον μεγάλο όγκο από φωτογραφίες,είναι φοιτήτρια σε άλλη πόλη και δεν μπορώ να την βοηθήσω από κοντά !!!

Δυστυχώς δεν θέλει να σβήσει  φωτογραφίες και να ελευθερώσει χώρο !!!

Της προτείνω να κάνει κοινόχρηστα άλμπουμ και να σβήσει μετά μα τόσο γεμάτο που είναι η μνήμη επιτρέπει μόνο μια - μια την φωτογραφία στο κοινόχρηστο άλμπουμ χωρίς να μπορεί μαζεμένες !!!

Τι μπορώ να της προτείνω από μακριά να ελευθερώσει χώρο και να μην χάσει τίποτα !!!

Αν διακόψει την αυτόματη αποστολή στο iCloud και σταματήσει την ροή φωτογραφιών από το MacBook θα χάσει κάτι , θα κερδίσει χώρο ;;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

14 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0
3 ώρες πριν, medidia είπε:

Το πρόβλημα με το το Time Capsule είναι ότι βρίσκονται στον ίδιο χώρο και αν πέσεις θύμα κλοπής τα έχεις χάσαει όλα.

και ο σεισμός κι ο θάνατος και πολλά άλλα μπορούν να συμβούν ... η μαμά Apple μεριμνεί και για την άλλη ζωή με το αζημίωτο και έκανε το iCloud!!! Φύγαμε λίγο νομίζω από το θέμα... ζητάω ιδέα με τα όσα παρέθεσα κι όχι τι θα ήταν καλύτερα !!! 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 1
2 ώρες πριν, kritiagapimeni είπε:

Το μοντέλο είναι του 2015 με την 128 μνήμη 

Υπάρχει και η εναλλακτική λύση να γίνει αναβάθμιση της μνήμης σε 500GB με NVMe και αντάπτορα και κατόπιν μεταφορά των δεδομένων από τον παλιό δίσκο στον νέο.

Η πιο οικονομική λύση φυσικά θα ήταν να τσεκάρεις αν οι φωτογραφίες που πιάνουν και χώρο είναι στο iCloud. Δες την επιλογή iCloud Photos από τις ρυθμίσεις αν είναι On και επιλέγεις το Optimise Mac Storage. Αυτό σημαίνει ότι θα τις αναβάσει όλες στο Cloud με την κανονική τους ποιότητα και εσύ θα έχεις στο Mac μία χαμηλότερης ποιότητας εικόνα. Κάθε φορά που θα είσαι σε δίκτυο θα σου κάνει mirror την μέγιστη δυνατή ποιότητα που υπάρχει ανεβασμένη.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

καλημέρα, γιατί δεν τις προτείνεις να μεταφέρει τις φωτό σ' ένα σκληρό; η ας κάνει ένα Dropbox


3gs,4,4s,5,5s,5c,6,6s,6+,6s+,se,7,7+,8,8+,X,XsMAX,Xs,11,11pro,11promax

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Καλημέρα @kritiagapimeni, είναι ενεργοποιημένο το iCloud Photos; Επιπλέον δες από το Μήλο > About This Mac > Storage που ακριβώς έχει δεσμεύσει τον χώρο για να σιγουρευτούμε ότι δεν έχει κρατημένα caches (Other) ή μεγάλα αρχεία που δε γνωρίζεις που βρίσκονται.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
4 ώρες πριν, Garfito είπε:

καλημέρα, γιατί δεν τις προτείνεις να μεταφέρει τις φωτό σ' ένα σκληρό; η ας κάνει ένα Dropbox

Ευχαριστώ ...τα θέλει μαζί της παντού και για τούτο όλη η κουβέντα !!!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
15 ώρες πριν, kritiagapimeni είπε:

.... έχει ένα MacBook Air σχεδόν γεμάτο......

Πιο μοντέλο MacBook Air έχει?


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Και 512gb να ήταν το MacBook είναι λαθος να μην τα έχει σε μια cloud υπηρεσία. Mπορεί το MacBook να κλαπεί ή να πάθει βλάβη και όλες οι προσωπικές φωτογραφίες και δεδομένα να χαθούν για πάντα.

Πες της να εγκαταστήσει google Photos και να αποθηκεύσει τις photo εκει με το mode που δίνει απεριόριστο χώρο (ρίχνει λίγο τη ποιότητα  αλλά όχι τραγικά).

Επεξεργάστηκε από το χρήστη medidia

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
7 λεπτά ago, medidia είπε:

Και 512gb να ήταν το MacBook είναι λαθος να μην τα έχει σε μια cloud υπηρεσία. Mπορεί το MacBook να κλαπεί ή να πάθει βλάβη και όλες οι προσωπικές φωτογραφίες και δεδομένα να χαθούν για πάντα.

Πες της να εγκαταστήσει google Photos και να αποθηκεύσει τις photo εκει με το mode που δίνει απεριόριστο χώρο (ρίχνει λίγο τη ποιότητα  αλλά όχι τραγικά).

Δεν χρειάστηκε να έχω iCloud μέχρι πρόσφατα γιατί έχω τοπικό δίκτυο στο σπιτι μου με 4 Time Capsule των 3TB και 2 εφεδρικά από τότε που η μαμα Apple είπε να τα σταματήσει και να πουλάει μόνο iCloud !! Το MacBook εκεί έκανε μπακάπ μέχρι πριν λίγο καιρό που το παιδί είναι πρωτοετής φοιτήτρια !!! Τώρα τις γιορτές που ήρθε σπιτι πήγα να της κάνω μπακάπ και αρνείτε με την λίγη μνήμη που έχει το μηχάνημα να συγχρονίσει και μου βγάζει μήνυμα και λογικά κάνει  να σβήσω αρχεία  και μετά τα κάνει !!!Τωρα αγόρασα το οικογενειακό πακέτο στο iCloud μόνο για αυτόν το λόγο !!!Το μπακάπ στο Time Capsule είναι πίστεψε με ότι καλύτερο και ταχύτερο !!! 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
1 hour ago, kritiagapimeni said:

Δεν χρειάστηκε να έχω iCloud μέχρι πρόσφατα γιατί έχω τοπικό δίκτυο στο σπιτι μου με 4 Time Capsule των 3TB και 2 εφεδρικά από τότε που η μαμα Apple είπε να τα σταματήσει και να πουλάει μόνο iCloud !! Το MacBook εκεί έκανε μπακάπ μέχρι πριν λίγο καιρό που το παιδί είναι πρωτοετής φοιτήτρια !!! Τώρα τις γιορτές που ήρθε σπιτι πήγα να της κάνω μπακάπ και αρνείτε με την λίγη μνήμη που έχει το μηχάνημα να συγχρονίσει και μου βγάζει μήνυμα και λογικά κάνει  να σβήσω αρχεία  και μετά τα κάνει !!!Τωρα αγόρασα το οικογενειακό πακέτο στο iCloud μόνο για αυτόν το λόγο !!!Το μπακάπ στο Time Capsule είναι πίστεψε με ότι καλύτερο και ταχύτερο !!! 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Το πρόβλημα με το το Time Capsule είναι ότι βρίσκονται στον ίδιο χώρο και αν πέσεις θύμα κλοπής τα έχεις χάσαει όλα.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
7 λεπτά ago, medidia είπε:

Το πρόβλημα με το το Time Capsule είναι ότι βρίσκονται στον ίδιο χώρο και αν πέσεις θύμα κλοπής τα έχεις χάσαει όλα.

Συμφωνώ απόλυτα. Backup σε τουλάχιστον δύο σημεία. Ένα τοπικά και ένα στο Cloud αφού υπάρχει και το πακέτο με τα 2TB.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
20 ώρες πριν, kritiagapimeni είπε:

Το μοντέλο είναι του 2015 με την 128 μνήμη 

Αν δεν κανω λάθος ο Air του '15 έχει sd card reader θύρα 

Εκεί μπορείς να βάλεις μια καρτα sd με τον αντίστοιχο adptoρα

Δες σχετικό video όπως και τον adptoρα εδώ

Καθώς και επίσημες οδηγίες εδω

Επεξεργάστηκε από το χρήστη iYannis

Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 ώρες πριν, iYannis είπε:

Αν δεν κανω λάθος ο Air του '15 έχει sd card reader θύρα 

Εκεί μπορείς να βάλεις μια καρτα sd με τον αντίστοιχο adptoρα

Δες σχετικό video όπως και τον adptoρα εδώ

Καθώς και επίσημες οδηγίες εδω

Έχω βρει μέχρι 32GB και είναι γεμάτο κι αυτό δυστυχώς !!!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
13 λεπτά ago, kritiagapimeni είπε:

Έχω βρει μέχρι 32GB και είναι γεμάτο κι αυτό δυστυχώς !!!

μπορείς να βρεις μέχρι 512 Gb άνετα!!!!!!!!!


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.