Jump to content
ifloyd

Apple iMac 27"

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Καλησπερα παιδια, καλη χρονια.
Αξιζει η αγορα Apple iMac 27";
Σκεφτομαι για PC Game με 2000€, και μεχρι τελος του μηνα θα τα μαζεψω πρωτα ο θεος (τα μαζευω πολυ καιρο). 
Δεν με νοιαζουν παιχνιδια και παντα σκεφτομουν εναν ολοκαινουργιο imac και τωρα που πλησιαζει η στιγμη ειμαι στα 2, PC/Apple iMac. 
Τι μου προτεινεται, συγνωμη αν δεν βρηκα καταλληλη ενοτητα να γραψω.
Τον imac τον ειχα απορριψει μεχρι πριν λιγο καιρο γιατι με κυριαρχησε ενα αγχος... μην χαλασει κατι μηπως δεν παει καλα κατι κτλ κτλ. 
Μπορει καποιος να μου πει 5 πραγματα για το Hardware του; Σαν λειτουργικο λιγο πολυ το γνωριζω και μου αρεσει.
Ευχαριστω!  

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Καλημέρα @ifloyd τι ακριβώς χρήση σε ενδιαφέρει να κάνεις; Γιατί με την αγορά Mac ξεχνάς αυτομάτως και το gaming. 


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Nαι, Καλημερα Μανωλη. Οτιδηποτε μπορεις να κανεις με ενα υπολογιστη αλλα εκτος games. 

Eγω για να καταλαβεις απ το 2008 που πηρα το πρωτο μου pc, το 80% τις ημερας (πλιν τον υπνο) τον περναω στον υπολογιστη.

Μουσικη, Ιντερνετ, Ταινιες, καμια επεξεργασια εικονας και ασχολουμε πολυ με το να κολλαω tag και covers στα mp3. Τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη.

Αυτο που με αγχωνει πολυ ειναι η διαρκεια ζωης ενος iMac 27'' του 2019 που γλυκοκοιταζω και βγαινει γυρω στα 2399€

''Apple iMac 27" 5K Retina MRQY2GR/A (Intel Core i5 / 8 GB / 1 TB Fusion / Radeon''

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/desktops/apple-pcs/apple-imac-27-5k-retina-mrqy2gr-a-intel-core-i5-8-gb-1-tb-fusion-radeon_3184285

Φοβαμαι δηλαδη στην αγορα του, π.χ να μην τυχει και μου βγαλει καποιο προβλημα καπου και να μην ξερω τι να κανω, ενω με το pc υπαρχει η λυση αντικαταστασης υλικου στην πιο ακραια περιπτωση.

Μετα δεν γνωριζω τιποτα για το υλικο μιας και γενικοτερα απο Hardware δεν γνωριζω. 

Για παραδειγμα αν παρω pc εχω σκοπο να παρω CPU: ''Intel Core i7-9700K Box'' η ''AMD Ryzen 7 3800X Box'' και GPU ''Gigabyte GeForce RTX 2080 Super 8GB'' για να καταλαβεις, και σκεφτομαι μηπως μου φανει λιγο αδυναμο στις επιδοσεις του.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Συγκριτικά με το PC που θέλεις να αγοράσεις, το iMac θα είναι "στα χαρτιά" πιο αδύναμο επεξεργαστικά. Με τον Fusion όμως και το MacOS δεν πρόκειται να το καταλάβεις ποτέ και για τις εργασίες που θέλεις να κάνεις δε θα σε κουράσει ποτέ. Βέβαια θα πρέπει να κάνεις αρχικά μια έρευνα να δεις αρχικά αν τα προγράμματα που χρησιμοποιείς είναι συμβατά με το macOS. Σίγουρα θα βρεις alternatives πάντως.

Σε ότι αφορά την κάρτα γραφικών, για την RTX 2080 που ανέφερες δεν υπάρχει σύγκριση εννοείται. Για να πάρεις κάτι αντίστοιχο σε Mac δε σε φτάνουν ούτε 5K και δεδομένου ότι το Mac δεν είναι optimised για παιχνίδια αυτό θα έλεγα ότι ίσως είναι το μεγαλύτερο μείον. Λαμβάνεις επίσης υπόψιν σου ότι ένα iMac δεν διαθέτει το ίδιο σύστημα ψύξης με έναν σταθερό υπολογιστή με αποτέλεσμα να αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και αυτομάτως κατακόρυψη πτώση των FPS (σε περίπτωση που το χρησιμοποιήσεις για gaming μέσω BootCamp). Είναι ίσως και ο λόγος που η Apple δεν έχει καταφέρει να δώσει το κάτι παραπάνω σε αυτά τα μηχανήματα σε ότι αφορά τη GPU. Είναι ιδανικό για rendering, επεξεργασία εικόνας κλπ αλλά για παιχνίδια όχι.

Για το θέμα εγγύησης μην αγχώνεσαι καθώς αν αγοραστεί εντός της χώρας μας και πρόκειται για Ευρωπαϊκή συσκευή καλύπτεσαι από 1 έτος εγγύησης και από ένα επιπλέον λόγω του Ευρωπαϊκού καταναλωτικού νόμου. Μπορείς επιπλέον να αγοράσεις την επέκταση εγγύησης της Apple (Apple Care) αντί των safety που πουλάνε κάποιες γνωστές αλυσίδες. Εννοείται ότι όπως ανέφερες δεν μπορείς να βάλεις χέρι σε τίποτα εκτός της μνήμης και του δίσκου. Οπότε σε περίπτωση που έχεις να αντιμετωπίσεις κάποια βλάβη δεν υπάρχει λύση επισκευής ή αντικατάστασης του εκάστοτε ανταλλακτικού πλην των APSPs. Και επειδή τα κόστη είναι αρκετά υψηλά μην τσιγκουνευτείς σε καμία περίπτωση το Apple Care.

Σε γενικές γραμμές η σύγκριση μεταξύ των παραπάνω δεν υφίσταται. Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικούς υπολογιστές με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Αν σου αρέσει το macOS και είσαι έτοιμος για τη μετάβαση τόλμισέ το. Αξίζει το ρίσκο και από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι δεν πρόκεται να ξαναπιάσεις PC. Τέλος, θα έχεις πάντα καβάτζα την υψηλή μεταπωλητική αξία ενός Mac οπότε σε περίπτωση που δε σου "κάνει" θα βρεθείς λιγότερο ζημιωμένος πουλώντας το.

Εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι το παρακάτω έχει βγει άδικα. Once you go Mac, you never go back!


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
1 ώρα πριν, Manolis είπε:

Συγκριτικά με το PC που θέλεις να αγοράσεις, το iMac θα είναι "στα χαρτιά" πιο αδύναμο επεξεργαστικά. Με τον Fusion όμως και το MacOS δεν πρόκειται να το καταλάβεις ποτέ και για τις εργασίες που θέλεις να κάνεις δε θα σε κουράσει ποτέ. Βέβαια θα πρέπει να κάνεις αρχικά μια έρευνα να δεις αρχικά αν τα προγράμματα που χρησιμοποιείς είναι συμβατά με το macOS. Σίγουρα θα βρεις alternatives πάντως.

Χρησιμοποιησα για περιπου δυο χρονια το macOS Sierra οταν ειχα κανει το PC μου Hackintosh (τοτε που πρωτοβγηκε το Sierra) και ειδα οτι σαν λειτουργικο με καλυψε τελειως.

Το μονο γνωστο θεμα με τα αρχεια που ηταν στον NTFS εξ.σκληρο μου, αλλα και για αυτο μπορει να βρεθει μια λυση ισως και μεσω τερμιναλ η με αγορα καποιου προγραμματος.

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

Σε ότι αφορά την κάρτα γραφικών, για την RTX 2080 που ανέφερες δεν υπάρχει σύγκριση εννοείται. Για να πάρεις κάτι αντίστοιχο σε Mac δε σε φτάνουν ούτε 5K και δεδομένου ότι το Mac δεν είναι optimised για παιχνίδια αυτό θα έλεγα ότι ίσως είναι το μεγαλύτερο μείον

Εχεις δικο και σε αυτο το κομματι, εννοειτε οτι δεν υπαρχει συγκριση αλλα νομιζω η αναλυση που βγαζει η iMac 27'' θα με καλυψη για την χρηση την δικη μου και αυτο μου φτανει μιας και δεν θα παιζω games.

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

Λαμβάνεις επίσης υπόψιν σου ότι ένα iMac δεν διαθέτει το ίδιο σύστημα ψύξης με έναν σταθερό υπολογιστή με αποτέλεσμα να αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και αυτομάτως κατακόρυψη πτώση των FPS (σε περίπτωση που το χρησιμοποιήσεις για gaming μέσω BootCamp).

Δεν θα μου λειψουν τα games γιατι μπορω να εχω τον παλιο για κανενα ελαφρυ παιχιδακι που μου αρεσει τυπου inside, little nightmares κτλ (το πρωτο παιζει να υπαρχει και σε mac).

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

σε περίπτωση που έχεις να αντιμετωπίσεις κάποια βλάβη δεν υπάρχει λύση επισκευής ή αντικατάστασης του εκάστοτε ανταλλακτικού πλην των APSPs

Aυτος ειναι ο λογος που δεν εχω παρει την αποφαση ακομη.

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

APSPs

Το Service της Apple εννοεις;

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

Τέλος, θα έχεις πάντα καβάτζα την υψηλή μεταπωλητική αξία ενός Mac οπότε σε περίπτωση που δε σου "κάνει" θα βρεθείς λιγότερο ζημιωμένος πουλώντας το

Το εχω ακουσει, ισχυει ε, υπαρχει κοσμος να ενδιαφερετε για μεταχειρισμενο; Π.χ αυτο συστημα που αναφερω μπορει μετα απο 4-5 χρονια να πουληθει στα 1000€; 

Αχρειαστο να' ναι. 

2 ώρες πριν, Manolis είπε:

Once you go Mac, you never go back!

😃

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Προτείνω Mac mini 2018 με τον core i5. Παιρνεις επιπλέον ενα εξωτερικο ssd του βάζεις windows και μια egpu και βάζεις κάρτα γραφικων που θα έβαζες αν έπαιρνες pc.

Επεξεργάστηκε από το χρήστη medidia

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
6 ώρες πριν, ifloyd είπε:

Χρησιμοποιησα για περιπου δυο χρονια το macOS Sierra οταν ειχα κανει το PC μου Hackintosh (τοτε που πρωτοβγηκε το Sierra) και ειδα οτι σαν λειτουργικο με καλυψε τελειως.

Το μονο γνωστο θεμα με τα αρχεια που ηταν στον NTFS εξ.σκληρο μου, αλλα και για αυτο μπορει να βρεθει μια λυση ισως και μεσω τερμιναλ η με αγορα καποιου προγραμματος.

Υπάρχουν προγράμματα όπως το Tuxera ή το Paragon για να έχεις Read/Write σε NTFS δίσκους στο Mac.

6 ώρες πριν, ifloyd είπε:

Το Service της Apple εννοεις;

Apple Authorised/Premium Service Providers (iSystem, infoQuest, Document). Ναι :)

6 ώρες πριν, ifloyd είπε:

Το εχω ακουσει, ισχυει ε, υπαρχει κοσμος να ενδιαφερετε για μεταχειρισμενο; Π.χ αυτο συστημα που αναφερω μπορει μετα απο 4-5 χρονια να πουληθει στα 1000€; 

Αχρειαστο να' ναι. 

Φυσικά, μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς στα μεταχειρισμένα 5ετίας και να κάνεις ένα συγκριτικό.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
3 ώρες πριν, medidia είπε:

Προτείνω Mac mini 2018 με τον core i5. Παιρνεις επιπλέον ενα εξωτερικο ssd του βάζεις windows και μια egpu και βάζεις κάρτα γραφικων που θα έβαζες αν έπαιρνες pc

Ωραιο! Αλλα δεν θελω, το σκεφτηκα και εγω πριν λιγο καιρο οταν αποφασησα για νεα αγορα, αλλα θα εμενα παλι με την Dell U2713HM που την εχω βαρεθει. Ασε που η γλυκα για μενα στο iMac ειναι η αναλυση που βγαζει η οθονη σε συνδυασμο με το λειτουργικο.

51 λεπτά ago, Manolis είπε:

Apple Authorised/Premium Service Providers (iSystem, infoQuest, Document). Ναι

Καλες πορτες για αγορα αλλα μεχρι εκει, να μην σου τυχει να ξανανοιξουν γρηγορα. 😃

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
53 λεπτά ago, Manolis είπε:

Υπάρχουν προγράμματα όπως το Tuxera ή το Paragon για να έχεις Read/Write σε NTFS δίσκους στο Mac.

 

Για ποσο καιρο ισχυει η αγορα του Paragon π.χ;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
1 hour ago, ifloyd said:

Ωραιο! Αλλα δεν θελω, το σκεφτηκα και εγω πριν λιγο καιρο οταν αποφασησα για νεα αγορα, αλλα θα εμενα παλι με την Dell U2713HM που την εχω βαρεθει. Ασε που η γλυκα για μενα στο iMac ειναι η αναλυση που βγαζει η οθονη σε συνδυασμο με το λειτουργικο.

Καλες πορτες για αγορα αλλα μεχρι εκει, να μην σου τυχει να ξανανοιξουν γρηγορα. 😃

 

O iMac έχει 2100 ευρώ το Mac mini με το core i5 έχει 1150 ευρώ. Με τόση διαφορά παίρνει οθόνη με usb-c (500 ευρώ) και egpu (300) που βάζεις μια κάρτα γραφικών της επιλογής σου που σου επιτρέπει να παίξεις παιχνίδια αφού εγκαταστήσεις τα windows.

Στα θετικά του Mac mini είναι ο ssd που έρχεται αντί για το fusion. Στα αρνητικά ότι δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κάτι που δεν σε νοιάζει με την egpu.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
9 ώρες πριν, medidia είπε:

O iMac έχει 2100 ευρώ το Mac mini με το core i5 έχει 1150 ευρώ. Με τόση διαφορά παίρνει οθόνη με usb-c (500 ευρώ) και egpu (300) που βάζεις μια κάρτα γραφικών της επιλογής σου που σου επιτρέπει να παίξεις παιχνίδια αφού εγκαταστήσεις τα windows.

Στα θετικά του Mac mini είναι ο ssd που έρχεται αντί για το fusion. Στα αρνητικά ότι δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κάτι που δεν σε νοιάζει με την egpu

Καλημερα, πραγματικα ωραιο αυτο που προτεινεις αλλα δεν ειναι για την δικη μου περιπτωση. Ετσι κερδιζω μονο το λειτουργικο των mac, αν ειναι για windows και games στηνω ενα PC με 2000. Αν τελικα καταληξω σε mac θα παρω iMac 27'' που παντα ονειρευομαι να υσηχασω απο καλωδια συσκευες κτλ.

Βλεπω στον Κωτσοβολο 3 διαφορετικα iMac 27'' με καποιες μικροδιαφορες που ομως δεν ξερω ποσο σημαντικες ειναι:

1o. https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/174862-apple-imac-retina-5k-27-i5-8gb-1tb-4gb

2o. https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/197262-apple-imac-retina-5k-27-i5-8gb-1tb-radeonpro570x-4gb?refSrc=174862&nosto=productpage-nosto-1

3o. https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/197263-apple-imac-retina-5k-27-i5-8gb-1tb-radeonpro575x-4gb?refSrc=174862&nosto=productpage-nosto-1

Οι τιμες τους:

1oς. 2269€

2oς. 2399€

3oς. 2599€

Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το υλικο.

Ας συγκρινουμε τον 1ο με τον 2ο, γιατι ο 3ος ερχεται και πιο ακριβος και νομιζω δεν με παιρνει:

Το πρωτο εχει Καρτα Γραφικων ''Radeon Pro 570'' και επεξεργαστη ''Intel Core i5 Quad-core (3.4GHz)''.

Το δευτερο εχει Καρτα Γραφικων ''Radeon Pro 570X'' και επεξεργαστη ''Intel Core i5 8th Gen''

Μεχρι εδω εχουμε μεγαλη διαφορα συγκρισης ως προς την αποδοση και σταθεροτητα;

Ο 1ος εχει Sound Card ''Onboard'', ενω ο 2ος εχει ''Stereo Speakers''. Αυτο συμενει οτι στον 1ο δεν υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης εξωτερικων ηχειων;

Ο 1ος δεν εχει καρτα δυκτιου, οποτε δεν υπαρχει και η δυνατοτητα Wi-Fi;

Αναλυτικα τα Χαρακτηριστικα:

1ος:

Apple iMac Retina 5K 27 i58GB1TB4GB 2269€


Μοντέλο Επεξεργαστή Intel Core i5 Quad-core (3.4GHz)
RAM Memory 8 GB
Τύπος Δίσκου Fusion
Χωρητικότητα Δίσκου 1000 GB
Κάρτα Γραφικών Radeon Pro 570
Μνήμη κάρτας γραφικών 4 GB
Σειρά Επεξεργαστή Intel Core i5
Λειτουργικό Σύστημα macOS Sierra
Συχνότητα Επεξεργαστή 3.40 GHz
Τύπος Μνήμης RAM DDR4
Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου (rpm) Δεν διαθέτει
Κάρτα Δικτύου Δεν διαθέτει
Οπτικό Μέσο Δεν διαθέτει
Card Reader SDXC
TV Tuner Δεν διαθέτει
HDMI Δεν διαθέτει
DVI Δεν διαθέτει
USB 2.0 Δεν διαθέτει
USB 3.0 4
Sound Card Onboard
FireWire (IEEE 1394) Δεν υποστηρίζεται
ThunderBolt 2
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
Πληκτρολόγιο Ασύρματο
Ποντίκι Ασύρματο
Οθόνη Retina 5K 27"
Ανάλυση 5120 x 2880
Χρώμα Αλουμίνιο
Χρήση Ψυχαγωγία και επιδόσεις
Βάρος σε Kg 9.44
Διαστάσεις σε mm (Υ x Π x Β) 516 x 650 x 203
Εγγύηση Προμηθευτή 2 έτη

2ος:
Apple iMac Retina 5K 27 i58GB1TBRadeonPro570X 4GB 2399€


Μοντέλο Επεξεργαστή Intel Core i5 8th Gen
RAM Memory 8 GB
Τύπος Δίσκου Fusion
Χωρητικότητα Δίσκου 1000 GB
Κάρτα Γραφικών Radeon Pro 570X
Μνήμη κάρτας γραφικών 4 GB
Σειρά Επεξεργαστή Intel Core i5
Λειτουργικό Σύστημα macOS Mojave
Συχνότητα Επεξεργαστή 3.00 GHz
Τύπος Μνήμης RAM DDR4
Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου (rpm) Δεν διαθέτει
Κάρτα Δικτύου Διαθέτει
Οπτικό Μέσο Δεν διαθέτει
Card Reader SDXC
TV Tuner Δεν διαθέτει
HDMI Δεν διαθέτει
DVI Δεν διαθέτει
USB 2.0 Δεν διαθέτει
USB 3.0 4
USB 3.1 Δεν διαθέτει
Sound Card Stereo Speakers
FireWire (IEEE 1394) Δεν υποστηρίζεται
ThunderBolt 2
WiFi 802.11ac
Πληκτρολόγιο Ασύρματο
Ποντίκι Ασύρματο
Οθόνη Retina 5K 27"
Ανάλυση 5120 x 2880
Χρώμα Ασημί
Βάρος σε Kg 9.42
Διαστάσεις σε mm (Υ x Π x Β) 516 x 650 x 203
Εγγύηση Προμηθευτή 2 έτη

3ος:

Apple iMac Retina 5K 27 i58GB1TBRadeonPro575X 4GB 2599€

Μοντέλο Επεξεργαστή Intel Core i5 8th Gen
RAM Memory 8 GB
Τύπος Δίσκου Fusion
Χωρητικότητα Δίσκου 1000 GB
Κάρτα Γραφικών Radeon Pro 575X
Μνήμη κάρτας γραφικών 4 GB
Σειρά Επεξεργαστή Intel Core i5
Λειτουργικό Σύστημα macOS Mojave
Συχνότητα Επεξεργαστή 3.10 GHz
Τύπος Μνήμης RAM DDR4
Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου (rpm) Δεν διαθέτει
Κάρτα Δικτύου Διαθέτει
Οπτικό Μέσο Δεν διαθέτει
Card Reader SDXC
TV Tuner Δεν διαθέτει
HDMI Δεν διαθέτει
DVI Δεν διαθέτει
USB 2.0 Δεν διαθέτει
USB 3.0 4
USB 3.1 Δεν διαθέτει
Sound Card Stereo Speakers
FireWire (IEEE 1394) Δεν υποστηρίζεται
ThunderBolt 2
WiFi 802.11ac
Πληκτρολόγιο Ασύρματο
Ποντίκι Ασύρματο
Οθόνη Retina 5K 27"
Ανάλυση 5120 x 2880
Χρώμα Ασημί
Βάρος σε Kg 9.42
Διαστάσεις σε mm (Υ x Π x Β) 516 x 650 x 203
Εγγύηση Προμηθευτή 2 έτη

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Καλημέρα και καλώς ήρθες @ifloyd,

σχετικά με τα παραπάνω iMac που αναγράφεις , οι ουσιαστικές διαφόρες είναι στις κάρτες γραφικών.

Και τα τρία iMac έχουν onboard κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και Wifi. Καλύτερα να κοιτάξεις στο site της Apple εδώ > https://www.apple.com/gr/imac/ διότι το site του Κωτσόβολου αποκρύβει πολλές πληροφορίες

Τέλος θα σου πρότεινα να επιλέξεις ένα μηχάνημα με 8GB Ram καθώς μπορείς να το αναβαθμίσεις σε 16GB και 32GB αντίστοιχα.

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Καλώς ήρθες @ifloyd . Οπως σου λενε και τα παιδια ειναι παντα τι χρηση θες να κανεις ! Αν οντως λες οτι δεν σε ενδιαφερουν τα Games η γνωμη μου ειναι να παρεις τον iMac που οπως λες τοσο καιρο ονειρευεσαι ! να μην σκεφτεσαι αν παθει κατι η αν δεν λειτουργει κατι και να τον απολαυσεις ! Και πιστεψε με iMac 2100+ ευρω θα κρατησει πααααρα πολυ καιρο απροβληματιστα και θα ειναι και τουμπανο !

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Ευχαριστω @Panagiotis,

Εχεις δικιο 8GB Ram ειναι καλυτερα και ας παραμεινω στις 8GB, νομιζω μου αρκουν αλλα οχι 4GB.

1 hour ago, Panagiotis είπε:

Καλύτερα να κοιτάξεις στο site της Apple εδώ > https://www.apple.com/gr/imac/ διότι το site του Κωτσόβολου αποκρύβει πολλές πληροφορίες

Τα περιγραφει πιο αναλυτικα, σωστα. Δεν βλεπω τιμες ομως, αλλα χρειαζεται πολυ διαβασμα και εχω μπερδευτει με τοσο ψαξιμο.

Τωρα βλεπω αυτον αριστερα https://www.skroutz.gr/s/17893806/Apple-iMac-27-i5-8GB-1TB-Radeon-Pro-570X-macOS-2019.html#specs και εχω παθει λιγο με την τιμη στα 2011€. Μου φαινεται ακριβως στα μετρα μου, αλλα αν δεις τα χαρακτηριστηκα του λεει: 

Τυπος Οθονης: IPS Panel, LED LCD, ενω αν μπεις στο πρωτο καταστημα λεει: Retina 5K Display και εχω μπερδευτει.

Παρακολουθησα καποια βιντεο και ειδα οτι η ''Retina 5K Display'' ειναι πιο καλη σε αναλυση, ισχυει;

5 λεπτά ago, agipaok είπε:

Καλώς ήρθες @ifloyd . Οπως σου λενε και τα παιδια ειναι παντα τι χρηση θες να κανεις ! Αν οντως λες οτι δεν σε ενδιαφερουν τα Games η γνωμη μου ειναι να παρεις τον iMac που οπως λες τοσο καιρο ονειρευεσαι ! να μην σκεφτεσαι αν παθει κατι η αν δεν λειτουργει κατι και να τον απολαυσεις ! Και πιστεψε με iMac 2100+ ευρω θα κρατησει πααααρα πολυ καιρο απροβληματιστα και θα ειναι και τουμπανο !

Τον iMac 2100+ βλεπω τωρα @agiPAOK. Μου προτεινεις οτι με τον 2100+ ειμαι οκ για τα μετρα μου ε;

Ναι καμια σχεση με παιχνιδια, ετσι κι αλλιως θα φτιαξω τον παλιο μου καποια στιγμη που χτυπησε μυτρικη αν θελησω παιχνιδια.

 

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

@ifloyd Ναι ειμαι σιγουρος οτι και με τον 1ο θα εισαι παρα πολυ καλα ! Τωρα αν εχεις τα λεφτα πανε και σε ακριβοτερο μοντελο (απλα επειδη ειπες τα μαζευεις καιρο!) Οπως λεει και ο  Παναγιώτης οι διαφορες ειναι στις καρτες....

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.