Jump to content
Manolis

[F.A.Q.] Πως θα εντοπίσω τον σειριακό αριθμό του iPhone μου;

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Εάν δεν γνωρίζεις που θα βρείς τον σειριακό αριθμό της iOS συσκευής σου, βρίσκεσαι στο κατάλληλο thread. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να εντοπίσεις τον μοναδικό αριθμό του αγαπημένου σου iPhone. Εδώ θα δούμε μερικούς από τους πιο απλούς.

1. Φυσικά και όπως σε κάθε προϊόν της Apple, o μοναδικός σειριακός αριθμός σου βρίσκεται σίγουρα στην εμπορική συσκευασία που συνόδευε τη συσκευή σου όταν την αγόρασες. Εάν για κάποιο λόγο δεν έχεις την εμπορική συσκευασία, δες παρακάτω.

iPhone-SE-Retail-Box.jpg

 

 

2. Ο σειριακός αριθμός είναι κάπου χαραγμένος στο πλαίσιο της συσκευής σου. Συνήθως αναγράφεται στην πλάτη του iPhone σου ή στο tray της κάρτας SIM. Με το ειδικό εργαλείο ή pin-άκι όπως το αποκαλούμε εμεις, αφαίρεσε το πορτάκι της SIM και κοίταξε στην κάτω πλευρά του.

iphone6-imei-back-device.jpg                    iphone-serial number-sim-tray.jpg

 

 

3. Σύνδεσε την iOS συσκευή σου στο iTunes. Εφόσον ανάβει η συσκευή σου, μέσω του iTunes στην καρτέλα με τις πληροφορίες (Summary) θα βρεις σίγουρα τον μοναδικό σειριακό αριθμό του iPhone σου.

iTunes-iPhone-Summary-tab-Serial-number.png

 

 

4. Μέσω του iOS. Επίλεξε από το app Ρυθμίσεις > Γενικά > Πληροφορίες. Κάτω κάτω θα εντοπίσεις διάφορες πληροφορίες για το hardware της συσκευής σου και μία από αυτές είναι και ο σειριακός αριθμός.

ios12-iphone-xs-settings-general-about-crop.jpg


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.

  • Σχετικα θεματα που εχουν αναρτηθει

    • Από teitzis
      Αγαπητά μέλη του forum γεια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Όταν συνδέω το iPhone 8 (64 gigs) στο pc μου μου εμφανίζει τρεις διαφορετικές χωρητικότητες στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Έχω μπερδευτεί γιατί δε ξέρω πια είναι η σωστή. Εκτιμώ ότι είναι η πρώτη, αλλά δε ξέρω οι δυο επόμενες γιατί έχουν απόκτηση μεταξύ τους.
      Στο μενού ρυθμίσεις > γενικά > χώρος στο iPhone > 33,1 GB από 64 GB σε χρήση.
      Στο iTunes αναγράφει 29,53 GB διαθέσιμα.
      Τέλος, όταν βλέπει το κινητό σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο (internal storage) γράφει 17,2 GB από 59,6 GB. Ευχαριστώ πολύ. 
    • Από AppleWorldHellas
      Η σημερινή συλλογή μας έρχεται από τον @MarcusBremen, που συχνά κοινοποιεί εντυπωσιακά wallpapers στο Twitter feed του. Δείτε και κάντε λήψη μέρος της δουλειάς του παρακάτω:
      Yellow, orange and blue abstract wallpaper for iPhone
      Abstract geometric wallpaper in red, green, and blue for iPhone
      Swirled abstract wallpaper in pink, orange, and blue for iPhone
      Orange abstract sky wallpaper with purple swirls for iPhone
      Pink and blue abstract wallpaper for iPhone
      Blue and green sea against orange and pink abstract wallpaper for iPhone
      View the full article


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.