Jump to content
  • 0
medidia

iPhone 7 | Είναι φυσιολογική η φθορά της μπαταρίας;

Ερώτηση

Άλλαξα μπαταρία τον Οκτώβριο στο iPhone 7 σε εξουσιοδοτημένο και από τότε παρακαλουθώ την υγεία της. Διάβασα ότι είναι σχεδιασμένες να πάνε στο 80% σε 500 κύκλους φορτίσης. Αν κατεβαίνει η υγεία της μπαταρίας αναλογικά θα καλύψω το 80% σε 400 φορτίσεις.

Είναι φυσιολογικό; Σε περίπτωση που δεν είναι με καλύπτει η εγγύηση για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό;

Unknow.png

Επεξεργάστηκε από το χρήστη medidia

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

7 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 1

Γενικά δεν είναι αυτό που περιμένει κανείς από μια νέα μπαταρία αλλά για την ώρα θεωρείται εντός των ενδεδειγμένων ορίων του κατασκευαστή, δεδομένης και της χρήσης που κάνει ο κάθε χρήστης! (Έχω δει και χειρότερα σε μεγάλα ποσοστά συσκευών μετά από αλλαγή μπαταρίας).

Η αλήθεια είναι ότι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φανεί μετά το 90% γιατί από εκεί αρχίζει κυρίως η κάτω βόλτα. Εκεί ενδέχεται να το εντοπίσουν ως βλάβη  και τα διαγνωστικά της Apple.

Δυστυχώς στο σημείο που είναι τώρα, το διαγνωστικό θα το περάσει με επιτυχία η μπαταρία σου και δεδομένου ότι η Apple δίνει 3 μήνες εγγύηση στα ανταλλακτικά της, δε νομίζω να στο καλύψουν.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα. Προτείνω να το παρακολουθήσεις!


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Το iPhone μου ένιωσε τις ανησυχίες μου και αυτήν την εβδομάδα αύξησε τη χωρητικότητα στη μπαταρία του 😂.

fdf.png

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Να και κάτι που δε βλέπει κανείς συχνά 😅


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
On 1/5/2020 at 1:31 PM, medidia said:

Άλλαξα μπαταρία τον Οκτώβριο στο iPhone 7 σε εξουσιοδοτημένο και από τότε παρακαλουθώ την υγεία της. Διάβασα ότι είναι σχεδιασμένες να πάνε στο 80% σε 500 κύκλους φορτίσης. Αν κατεβαίνει η υγεία της μπαταρίας αναλογικά θα καλύψω το 80% σε 400 φορτίσεις.

Είναι φυσιολογικό; Σε περίπτωση που δεν είναι με καλύπτει η εγγύηση για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό;

Unknow.png

Όπως βλέπεις, δεν είναι αναλογική η μείωση. Οπότε το πιθανότερο είναι. Να είναι εντός ορίων στις 500 φορτίσεις. 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Πάντως και εγώ όταν άλλαξα μπαταρία στο παλιό μου κινητό (iphone 6S) παρατήρησα οτι καταναλωνότανε πιο γρήγορα από οτι η μαμίσια. Ίσως να οφείλεται βέβαια και στην έκδοση του IOS που ίσως είναι και πιο απαιτητικό για παλαιότερες συσκευές!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

μήπως αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω από το 10%? συνήθως αν κάνεις πλήρη αποφόρτιση χαλάνε τα κελιά της μπαταρίας και πέφτει η εργοστασιακή της απόδοση

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

 

4 hours ago, Antonis pap said:

μήπως αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω από το 10%? συνήθως αν κάνεις πλήρη αποφόρτιση χαλάνε τα κελιά της μπαταρίας και πέφτει η εργοστασιακή της απόδοση

:D Για το iPhone 7 μιλάμε. Δεν γίνεται να μην το αφήσεις να μην πέσει κάτω από 10%. Γενικά δεν προσέχω πότε και πόσο φορτίζω την μπαταρία του κινητού μου και γενικά των συσκευών μου. Αν έρθει η ώρα να αλλάξω μπαταρία την αλλάζω. 

Συνεχίζει να ανεβαίνει η μπαταρία και μάλιστα στο ενδιάμεσο βγήκαν νέες πίστες στο dr. Mario που έπρεπε να τις τελειώσω. Με τα νέα δεδομένα τον στόχο μου να μην πέσει 80% μετά από 2 χρόνια τον έχω. Μετά θα το αντικαταστήσω.

fasf.png

Επεξεργάστηκε από το χρήστη medidia

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.