Jump to content
Manolis

[Hardware] iPhone: Είναι τελικά αδιάβροχο; IP67 & IP68 Rating.

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Θα γνωρίζεις σίγουρα ότι τα νεότερα μοντέλα iPhone (iPhone 7 και μεταγενέστερα) έχουν πιστοποιήσεις IP67 & IP68 ανθεκτικότητας σε υγρό και σκόνη. Σίγουρα θα έχεις διαβάσει όμως και αναφορές χρηστών με χαλασμένα IP67& IP68 iPhones έπειτα από επαφή με υγρό ή ίσως να είσαι και ο ίδιος παθών.

 Τι πραγματικά σημαίνουν όμως αυτές οι πιστοποιήσεις, ποιές οι διαφορές τους και τι ισχύει τελικά με τα iPhone; Σε αυτό το thread θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε αυτό το ερώτημα και θα ανταλλάξουμε απόψεις περί του θέματος.

Το IP σημαίνει International Protection. Ο πρώτος χαρακτήρας (6) δηλώνει την ανθεκτικότητα στην σκόνη του smartphone. Ο δεύτερος χαρακτήρας 7 και 8 αντίστοιχα δηλώνει το επίπεδο αντοχής της συσκευής σε ενδεχόμενη επαφή με υγρό. Οι παρακάτω πιστοποιήσεις προκύπτουν ύστερα από μελέτες σε ειδικά εργαστήρια των κατασκευαστών οι οποίοι τοποθετούν στο hardware της συσκευής ειδικά υλικά για να σφραγίζουν κενά σε σήτες ακουστικών/ηχείων/μικροφώνων ή σε κενά μεταξύ οθόνης και πλαισίου. Αυτό σημαίνει πως σε ενδεχόμενο άνοιγμα της συσκευής -εκτός των πιστοποιημένων κέντρων service- αυτομάτως οι παρακάτω πιστοποιήσεις ακυρώνονται. Όμως δεν αρκεί μόνο αυτό. Ο χρόνος, η επαφή της συσκευής με το περιβάλλον, τη ζέστη και άλλους παράγοντες είναι αρκετά για να φθείρουν τα υλικά που σφραγίζονται οι συσκευές με αποτέλεσμα να ακυρώνονται οι πιστοποιήσεις ακόμα και αν η συσκευή δεν έχει ανοιχτεί ποτέ ή έχει ακολουθηθεί η ενδεδειγμένη χρήση. Με άλλο λόγια οι πιστοποιήσεις αυτές ισχύουν αποτελεσματικά μόλις βγει μία νέα συσκευή από την εργοστασιακή της συσκευασία αλλά στη συνέχεια, για τους παραπάνω λόγους τίνουν να χάνονται.

Πιστοποίηση IP67: Το 7 στο IP67 σημαίνει πως η συσκευή μπορεί να αντέξει μια ενδεχόμενη βύθιση σε υγρό έως του 1 μέτρου, έως και μισή ώρα. Το iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XR είναι συσκευές που πληρούν την πιστοποίηση IP67. 

Πιστοποίηση IP68: Το 8 στο IP68 σημαίνει πως η συσκευή μπορεί να αντέξει μια ενδεχόμενη βύθιση σε υγρό άνω του 1 μέτρου, έως και μισή ώρα. Στην περίπτωση των iPhone Xs, Xs Max, 11 που πληρούν την πιστοποίηση IP68, η Apple αναφέρει ότι μπορούν να αντέξουν έως και τα 2 μέτρα βύθισης σε υγρό. Αντίστοιχα τα νέα iPhone 11 Pro και 11 Pro Max αναφέρεται ότι έχουν αντοχή έως και τα 4(!) μέτρα και έως μισή ώρα.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι οι iPhone συσκευές με τις αντίστοιχες πιστοποιήσεις μπορούν να αντέξουν τις αντίστοιχες επαφές με υγρό. Για τη σκόνη δε γίνεται λόγος καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι μια συσκευή μπορεί να εμφανίσει πολύ σπανιότερα βλάβη λόγω σκόνης. Όμως η Apple, όπως και οι υπόλοιποι κατασκευαστές, δεν εγγυόνται την αποτελεσματικότητα των πιστοποιήσεων αυτών (βλ. παρακάτω γιατί) και γι αυτό το λόγο σε περίπτωση βλάβης, δεν υπάρχει κάλυψη από καμία εγγύηση! (βλ. εδώ)

Θα αναρωτιέσαι όμως πως είναι εφικτό σε κάποιες περιπτώσεις το υγρό να καταφέρνει να περάσει στο εσωτερικό της συσκευής ακόμα και όταν πληρούνται οι παραπάνω συνθήκες. Η απάντηση είναι απλή και θα απαντήσω βάσει της δικής μου προσωπικής εμπειρίας, όντας πιστοποιημένος τεχνικός της Apple σε APSP για αρκετά χρόνια.

Τα υλικά που χρησιμοποιούνται για τη στεγανοποίηση των εν λόγω και όχι μόνο συσκευών ενδέχεται να φθαρούν. Το περιβάλλον, οι υψηλές θερμοκρασίες ακόμα και ο χρόνος είναι ένας σημαντικός παράγωντας φθοράς των υλικών αυτών, τα οποία χρησιμοποιούν ειδικές κόλλες για να στεγανοποιήσουν ή ακόμα καλύτερα να σφραγίσουν τα διάφορα μέρη της συσκευής μεταξύ τους (π.χ. oθόνη-σασί-πλάτη). Παράγοντες όπως επίσης το θαλασσινό νέρο ή το νερό μιας πισίνας που φέρει διάφορα χημικά όπως το χλώριο συμβάλουν σε ταχύτερη φθορά του υλικού ακόμα και όταν αυτό είναι καινούριο.

Φυσικά οι κατασκευαστές έχουν προνοήσει και σε κινητές συσκευές, όπως τα iPhone, υπάρχουν τοποθετημένοι στο εσωτερικό ειδικοί δείκτες υγρασίας (LCI: Liquid Contact Indicatorsβλ. παρακάτω εικόνα) σε επίμαχα σημεία όπως την υποδοχή της κάρτας SIM. Σε μια ενδεχόμενη επαφή της συσκευής με υγρό οι παραπάνω δείκτες παίρνουν κόκκινο χρώμα και αυτό επιβεβαιώνει την επαφή με κάποιο υγρό στο κέντρο service που ενδέχεται να επισκεφθείτε. Εννοείται ότι αυτό σημαίνει και τη λήξη της εγγύησης με αρκετά υψηλά κόστη αποκατάστασης της ζημίας καθώς και ενδεχόμενη απώλεια των δεδομένων σου.

check-iphone-x-lci-indicator.jpg

 

Εν κατακλείδι δεν προτείνεται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή σου ως υποβρύχια κάμερα ή να την καθαρίζεις τακτικά με νερό και απορρυπαντικά. Ένα πανάκι με μικροίνες κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Επίσης η αγορά μιας action κάμερας θα κοστίσει αρκετά λιγότερα χρήματα από μία ενδεχόμενη ζημιά στο αγαπημένο σου μηλόφωνο.

Εάν η συσκευή σου έχει έρθει σε επαφή με υγρό, ακολούθησε ευλαβικά τα βήματα που θα προσθέσω (εδώ) στο μέλλον. 

 

 


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

αδιάβροχο με προϋποθέσεις


3gs,4,4s,5,5s,5c,6,6s,6+,6s+,se,7,7+,8,8+,X,XsMAX,Xs,11,11pro,11promax

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
5 λεπτά ago, Garfito είπε:

αδιάβροχο με προϋποθέσεις

Κάπως έτσι..


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις επί του θέματος, νομίζω ότι δεν θα μπορούσε να ισχύσει κάτι άλλο εκτός του "αδιάβροχο υπό προϋποθέσεις"... Φαντάζομαι ότι ο τεχνικός που θα ανοίξει ένα κινητό και θα δει την ειδική ταινία να είναι κατακόκκινη, δεν είναι σε θέση να διαπιστώσει ότι αυτό έγινε από απλό νερό στη βρύση και όχι από 5 μέτρα βάθος στην πισίνα για 2 ώρες...

 

Προσωπικά, αντιμετωπίζω αυτές τις πιστοποιήσεις ως μια δικλείδα ασφαλείας, η οποία θα αυξήσει δραματικά τις πιθανότητες επιβίωσης της συσκευής μου μετά από ακούσια επαφή του με το νερό και όχι ως κάτι δεδομένο που θα μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ το κινητό μου ως πολυεργαλείο παντός καιρού...


Uploading to icloud...

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

είναι κοροϊδία κατά την άποψη μου , να σου λένε ότι είναι αδιάβροχο , αλλά στην εγγύηση δεν στο καλύπτουμε .... ή είναι και εγγυάσαι για αυτό κυρια apple ή δεν είναι...

μαρρκετινίστικα κόλπα θεωρώ τα ip67 ip68 αδιάβροχο και καλά !!!  αφού ουσιαστικά αν το βάλω σε ένα ποτήρι με νερό για 15' μετά δεν με καλύπτει κανείς άμα χαλάσει.... 

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
είναι κοροϊδία κατά την άποψη μου , να σου λένε ότι είναι αδιάβροχο , αλλά στην εγγύηση δεν στο καλύπτουμε .... ή είναι και εγγυάσαι για αυτό κυρια apple ή δεν είναι...

μαρρκετινίστικα κόλπα θεωρώ τα ip67 ip68 αδιάβροχο και καλά !!!  αφού ουσιαστικά αν το βάλω σε ένα ποτήρι με νερό για 15' μετά δεν με καλύπτει κανείς άμα χαλάσει.... 

 

Γιατί; Είναι καλο να υπάρχει σε περίπτωση που ξεχαστείς και βουτήξεις, που πέσεις μες το νερό (έχει τύχει σε φίλο που βούτηξε με το iphone 5 μες την τσέπη του μαγιό πχ), να πέσει μες το νεροχυτη, την τουαλέτα κλπ (μακριά από μας!) Από κει και πέρα τόση πρεμούρα έχουμε να βάλουμε τόσο ακριβές συσκευές μες το νερό να φωτογραφηθούμε; Έστω μια από τις αδιάβροχες σακούλες ρε παιδί μου. Εγώ και στα 100 μέτρα να έλεγε ότι μπορεί να μπει, δεν υπήρχε περίπτωση να το έχω ούτε κοντά σε νερό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
Γιατί; Είναι καλο να υπάρχει σε περίπτωση που ξεχαστείς και βουτήξεις, που πέσεις μες το νερό (έχει τύχει σε φίλο που βούτηξε με το iphone 5 μες την τσέπη του μαγιό πχ), να πέσει μες το νεροχυτη, την τουαλέτα κλπ (μακριά από μας!) Από κει και πέρα τόση πρεμούρα έχουμε να βάλουμε τόσο ακριβές συσκευές μες το νερό να φωτογραφηθούμε; Έστω μια από τις αδιάβροχες σακούλες ρε παιδί μου. Εγώ και στα 100 μέτρα να έλεγε ότι μπορεί να μπει, δεν υπήρχε περίπτωση να το έχω ούτε κοντά σε νερό.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Συμφωνώ πολύ με το σκεπτικό σου περί ορθής χρήσης του κινητού.
Το ίδιο κάνω και εγώ προσέχω.

Διαφωνώ όμως με την πολιτική της Apple που την ιδια στιγμή ταυτόχρονα από την μια διαφημίζει ότι είναι water resistance από την άλλη στη πράξη όταν ο αισθητήρας δείξει επαφή με νερό δεν το καλύπτουν στην εγγύηση.
Δεν αυτοαναιρείται η Apple με αυτά τα αντίθετα που κάνει ;

(μου έπεσε νερό κατά λάθος στο τραπέζι που είχα το «αδιάβροχο» κινητό , το σκούπισα και όλα καλά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα λόγω νερού. Μετά από ένα έτος και κάτι μήνες πήγα σε αντιπρόσωπο για αλλαγή μπαταρίας εντος της εγγύησης 2ετιας και επειδή ο αισθητήρας έδειχνε επαφή με νερό δεν την άλλαζαν ήθελαν να πληρώσω για ανακατασκευασμένο. )
Κρίμα και άδικο πιστεύω.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Θεωρώ φάουλ διαφημίσεις όπως αυτές που δίνουν την εντύπωση ότι το κινητό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο νερό. Φυσικά δεν το κάνει μόνο η Apple.

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social


Συμφωνώ πολύ με το σκεπτικό σου περί ορθής χρήσης του κινητού.
Το ίδιο κάνω και εγώ προσέχω.

Διαφωνώ όμως με την πολιτική της Apple που την ιδια στιγμή ταυτόχρονα από την μια διαφημίζει ότι είναι water resistance από την άλλη στη πράξη όταν ο αισθητήρας δείξει επαφή με νερό δεν το καλύπτουν στην εγγύηση.
Δεν αυτοαναιρείται η Apple με αυτά τα αντίθετα που κάνει ;

(μου έπεσε νερό κατά λάθος στο τραπέζι που είχα το «αδιάβροχο» κινητό , το σκούπισα και όλα καλά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα λόγω νερού. Μετά από ένα έτος και κάτι μήνες πήγα σε αντιπρόσωπο για αλλαγή μπαταρίας εντος της εγγύησης 2ετιας και επειδή ο αισθητήρας έδειχνε επαφή με νερό δεν την άλλαζαν ήθελαν να πληρώσω για ανακατασκευασμένο. )
Κρίμα και άδικο πιστεύω.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Όχι δεν θεωρώ λάθος ακριβώς γιατί δε μπορεί να ξέρει η Apple αν ο Μήτσος θα πέσει μες τη θάλασσα και θα κάτσει μες το νερό με το κινητό 1 ώρα αντί μισή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Όχι δεν θεωρώ λάθος ακριβώς γιατί δε μπορεί να ξέρει η Apple αν ο Μήτσος θα πέσει μες τη θάλασσα και θα κάτσει μες το νερό με το κινητό 1 ώρα αντί μισή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Γιατί το λες αυτό ;

Δουλειά της εταιρείας δεν είναι να ξέρει ; Αν δεν ξέρει γιατί διαφημίζει κάτι που τελικά δεν υποστηρίζει στα services της ;

 

Παρόλο που είμαι υποστηρικτής της Apple πολλά χρόνια με πολλές συσκευές όλη η οικογένεια , ώρες ώρες με απογοητεύει σε κάποια σημεία. (Ευτυχώς όχι πολλά).

 

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Συγνώμη πως ακριβώς θα ξέρει η εταιρία αν εσύ βουτηξες στα 4 μέτρα για 55 λεπτά; Και πως θα αποδείξεις εσυ στην εταιρία ότι συμμορφώθηκες και βουτηξες στο 1.5 μέτρο για 25 λεπτά και παρόλα αυτά έχεις ζημιά νερού;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Δεν είμαι το ερευνητικό κέντρο της Apple για να ξέρω.

Από την άλλη αν δεν έχουν τρόπο να το ξέρουν δεν χάθηκε ο κόσμος. Ας λένε ξεκάθαρα στο κόσμο ότι το κινητό δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με το νερό διότι μετά δεν θα το υποστηρίζουμε και θα χάνετε την εγγύηση σας. Όμορφα και σταράτα.

Όχι να μας διαφημίζουν νερά και αδιαβροχοποθησεις.
Τι αδιαβροχοποιηση είναι αυτή που στο service δεν υποστηρίζετε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
Δεν είμαι το ερευνητικό κέντρο της Apple για να ξέρω.

Από την άλλη αν δεν έχουν τρόπο να το ξέρουν δεν χάθηκε ο κόσμος. Ας λένε ξεκάθαρα στο κόσμο ότι το κινητό δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με το νερό διότι μετά δεν θα το υποστηρίζουμε και θα χάνετε την εγγύηση σας. Όμορφα και σταράτα.

Όχι να μας διαφημίζουν νερά και αδιαβροχοποθησεις.
Τι αδιαβροχοποιηση είναι αυτή που στο service δεν υποστηρίζετε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Νομίζω σου απάντησε στην ερώτηση αυτή η ανάρτηση του Μανώλη η αρχική.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
3 hours ago, iMarilina said:

Συγνώμη πως ακριβώς θα ξέρει η εταιρία αν εσύ βουτηξες στα 4 μέτρα για 55 λεπτά; Και πως θα αποδείξεις εσυ στην εταιρία ότι συμμορφώθηκες και βουτηξες στο 1.5 μέτρο για 25 λεπτά και παρόλα αυτά έχεις ζημιά νερού;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

To θέμα είναι ότι αν βουτήξεις το iPhone 1' θα κοκκινήσει ο δείκτης υγρασίας και χάνεις την εγγύηση. Ο πελάτης δικαίως θα χαλαστεί αν χάσει την εγγύηση. Το πως θα το ανακαλύψουν ότι ο χρήστης παραβιάζει το όριο είναι δικο τους θέμα. 

Σκέψου να κάνανε κάτι παρόμοιο και όταν χαλάει το βύσμα του lighting γιατί η εταιρεία θεωρήσει ότι το έβαλες σε μη πιστοποιημένο φορτιστή.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Δυστυχώς επειδή δεν μπορούν να αποδειχθούν από καμία πλευρά οι συνθήκες χρήσης μιας συσκευής (και συνήθως βγαίνει χαμένος ο καταναλωτής) θα έπρεπε να είναι πιο ξεκάθαρο. Διότι το έργο της λανθασμένης διαφήμισης το συνεχίζουν και όλοι οι μεταπωλητές με πωλητές να τα πουλάνε για πραγματικά αδιάβροχες συσκευές στον εκάστοτε πελάτη. Ο πελάτης το κάνει στη συνέχεια υποβρύχια κάμερα, του μένει στα χέρια και τη συνέχεια την γνωρίζουμε όλοι. Είναι ένα μελανό σημείο για την Apple και κυρίως για τους συνεργάτες της (βλ. επίσημα service) που προσπαθούν να εξηγήσουν τα ανεξήγητα για να δικαιολογηθεί το τεράστιο κόστος αντικατάστασης μιας συσκευής.

22 λεπτά ago, medidia είπε:

Σκέψου να κάνανε κάτι παρόμοιο και όταν χαλάει το βύσμα του lighting γιατί η εταιρεία θεωρήσει ότι το έβαλες σε μη πιστοποιημένο φορτιστή.

Σε ότι αφορά τους μη πιστοποιημένους φορτιστές - καλώδια η Apple έχει μεριμνήσει.

Ενδεχομένως να έχετε διαβάσει για το περιβόητο U2-tristar-usb IC το οποίο «αυτοκαταστρέφεται». Είναι το IC το οποίο είναι υπέθυνο για τον έλεγχο και τη διοχέτευση του ρεύματος από το dock στην πλακέτα. Εάν το συγκεκριμένο κύκλωμα αντιληφθεί μη πιστοποιημένο (MFi) φορτιστή σταματάει τη φόρτιση και ενημερώνει τον χρήστη. Τώρα εάν ο χρήστης το αγνοεί συστηματικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το συγκεκριμένο κύκλωμα να δυσλειτουργήσει (ή και να «πεθάνει») προσπαθώντας να προστατεύσει την πλακέτα με αποτελέσματα όπως νεκρή συσκευή, υπερθέσμανση, battery drain κλπ.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.

  • Σχετικα θεματα που εχουν αναρτηθει

    • Από teitzis
      Αγαπητά μέλη του forum γεια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Όταν συνδέω το iPhone 8 (64 gigs) στο pc μου μου εμφανίζει τρεις διαφορετικές χωρητικότητες στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Έχω μπερδευτεί γιατί δε ξέρω πια είναι η σωστή. Εκτιμώ ότι είναι η πρώτη, αλλά δε ξέρω οι δυο επόμενες γιατί έχουν απόκτηση μεταξύ τους.
      Στο μενού ρυθμίσεις > γενικά > χώρος στο iPhone > 33,1 GB από 64 GB σε χρήση.
      Στο iTunes αναγράφει 29,53 GB διαθέσιμα.
      Τέλος, όταν βλέπει το κινητό σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο (internal storage) γράφει 17,2 GB από 59,6 GB. Ευχαριστώ πολύ. 
    • Από AppleWorldHellas
      Η σημερινή συλλογή μας έρχεται από τον @MarcusBremen, που συχνά κοινοποιεί εντυπωσιακά wallpapers στο Twitter feed του. Δείτε και κάντε λήψη μέρος της δουλειάς του παρακάτω:
      Yellow, orange and blue abstract wallpaper for iPhone
      Abstract geometric wallpaper in red, green, and blue for iPhone
      Swirled abstract wallpaper in pink, orange, and blue for iPhone
      Orange abstract sky wallpaper with purple swirls for iPhone
      Pink and blue abstract wallpaper for iPhone
      Blue and green sea against orange and pink abstract wallpaper for iPhone
      View the full article


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.