Jump to content
midalior

Kernel Task φτάνει στο θεό με μόνιτορ (high cpu usage when connected to external monitor)

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα στο φορουμ,

 

Εδώ και καιρό όταν συνδέω ένα μονιτορ στο μακ μου, το kernel task είτε μετά από λίγη ώρα απλής χρήσης (Ένα chrome tab πχ) φτάνει στο θεό. Στο προηγούμενο μόνιτορ μου έπαιξα με τις αναλύσεις του και σταμάτησε να κολλάει για λίγο καιρό αλλά μετά τα έφτυσε. Πήρα ένα καινούριο μόνιτορ τώρα και όταν τρέχω κάτι στην οθόνη του μόνιτορ τότε το kernel κάνει τα δικά του. Αλλά μετά από λίγο μερικές φορές ξεκολλάει και είναι όλα ομαλά. Δεν γίνεται ολόκληρο μακ να μην μπορεί να υποστηρίξει ένα μονιτορ oμαλά...

Μοντέλο μόνιτορ: Philips 272V8A/00 

Macbook Pro: Mid 2012 

 

Το μόνιτορ ήρθε με ένα CD το οποίο περιέχει drivers μέσα, αλλά φαντάζομαι ότι είναι για Windows 7&8. 

Τί έχω δοκιμάσει:

  • SMC Reset 
  • Επανεκκίνηση 
  • Αγορά νέου καλώδιου HDMI

 

Αν κάποιος από σας το δει, έχει παρόμοιο θέμα το οποίο το έλυσε θα το εκτιμούσα  πολύ αν με βοηθούσε!

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

σου ανεβαζει θερμοκρασία? εαν ναι λιτουργεί εκείνη τη στιγμή ο ανεμιστήρας?  μπορείς να κάνεις είναι ένα Macs Fan Control (έτσι λέγεται και τ προγραμμα) για να δείς αν δουλευουν οι ανεμιστήρας.

θα σου πρώτηνα να κάνεις ενα Hardware Test. εαν μπεις στη σαπορτ σελιδα της απλ σου εξηγεί εκεί τι μπορείς να κάνεις.

απ ότι εχω διαβασει το προβλημα εμφανιζετε συχνα σε παλεότερα μοντελα

 

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Κατέβασα το Macs Fan Control αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία (Δεν ξέρω γιατί) αλλά θα ανεβάσει μέσα στις επόμενες μέρες είναι σίγουρο.

Όσον αφορά το Hardware Test μου crashαρει και λέει ότι δεν βρίσκει κάποιυς EFI drivers. Το έψαξα και βρήκα πως στα παλιά μοντέλα η Apple το έχει καταργήσει το Hardware Test  🤷🏻‍♂️

Θα περιμένω να ανεβάσει θερμοκρασία για να ανοίξω την εφαρμογή και θα κάνω update το post

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.