Jump to content
Alex_Tsinioglou

Άσπρη οθόνη μετά το Apple logo

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Γεια σας.

Συσκευή: MacBook Pro 17’’ late 2011

Πρόβλημα: Κατά την έναρξη μετά το Apple logo και αφού φορτώσει περίπου το 70% της μπάρας, εμφανίζεται άσπρη οθόνη μόνο (ελάχιστα πιο σκούρα από την αρχική οθόνη) χωρίς να προχωράει παρακάτω (το Apple logo & progress bar εξαφανίζονται).

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι εγώ όσον αφορά ένα uninstall ενός προγράμματος για την τηλε-εργασία (το Cisco anyconnect) το οποίο δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί πλήρως και να το εγκαταστήσω με τις ρυθμίσεις που έπρεπε και έγραψα στο terminal τις εντολές που βρήκα στο site: (http://kb.mit.edu/confluence/display/mitcontrib/Cisco+Anyconnect+Manual+uninstall+Mac+OS).

Επίσης κάποιες φορές την ίδια μέρα αποσύνδεε από μόνο του το Bluetooth ηχείο που είχα συνδεδεμένο.

Έκλεισα το καπάκι για να μπει σε ύπνο και μετά από 2 ώρες περίπου που πήγα να το ανοίξω υπήρχε άσπρη οθόνη (ενώ ήταν κλειστό το καπάκι).

Έχω προσπαθήσει και μπήκα μια φορά στο Recovery Mode μπήκα στα Utilities έτρεξα το Disk Utility - First Aid και για το Macintosh HD και για το MacOS Base System και κατάφερα να μπω στα High Sierra. Αφού δούλεψε αρκετή ώρα, μετά από λίγο πάγωσε η οθόνη, το έκλεισα από το power button και από τότε δεν κατάφερα να το ανοίξω ξανά. Έχω κάνει τα πάντα (reset NVRAM, safe mode, SMC reset, internet recovery ...) και παραμένει το ίδιο πρόβλημα χωρίς πλέον να μπορώ να μπω καν στο Recovery Mode. 

Έτρεξα πολλές φορές το Apple Hardware Test και στα αποτελέσματα μου βγάζει ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα (no trouble found). Επίσης στο Hardware Profile εμφανίζει όλες τις πληροφορίες του υπολογιστή.

Η μόνη αναβάθμιση που έκανα είναι στη μνήμη ram (16 go). Επίσης έβαλα και την αρχική ram αλλά παραμένει το ίδιο πρόβλημα.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία ή λύση ή κάποιο εξειδικευμένο service που μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.

  • Σχετικα θεματα που εχουν αναρτηθει

    • Από teitzis
      Αγαπητά μέλη καλησπέρα και καλή δύναμη στο νέο lockdown που βιώνουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι συνδρομητικές υπηρεσίες της Apple Music μπορούν να καλυφθούν και μέσω των προπληρωμένων καρτών για το iTunes. Ευχαριστώ πολύ. 

    • Από Χρίστος
      Σε λίγες ώρες είμαστε έτοιμοι να παρακολουθήσουμε το επερχόμενο event της apple.
      Στο παρόν θρεντ θα πούμε και θα σχολιάσουμε τα τεκταινόμενα!
      Stay tuned....!


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.