Jump to content

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με τον @Νίκος. Θα γίνει μάχη όμως για τους 18W που είχαν τα Pro. Έναν απλό 5W πιστεύω έχουν όλοι.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
14 minutes ago, Νίκος said:

Καλημέρα , δεν δίνει για τον απλούστατο λόγο,πως οι περισσότεροι έχουν ανταπτορα!!!!! Εγώ προσωπικά έχω οκτώ άρα τι να το κάνω ένα ακόμα!! Και όποιος έχει iPhone σίγουρα έχει και κάτι άλλο της Apple, άρα;

Κάνεις λάθος σε αυτό. Ειδικά με τις αλλαγές στα πιο νέα μοντέλα. Κατ’αρχας δεν έχει σώνει και καλά κάποιος κι άλλα της apple, δεύτερον ναι κι εγώ έχω και iPad Pro καινούριο με usb c to usb c, και XS Max με lightning to usb και ένα ωραίο MacBook Air 2013 στο οποίο δε μπορώ να συνδέσω το iPad Pro 2020 σε θύρα γιατί δεν έχει usb c. Άρα δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
5 minutes ago, iMarilina said:

Κάνεις λάθος σε αυτό. Ειδικά με τις αλλαγές στα πιο νέα μοντέλα. Κατ’αρχας δεν έχει σώνει και καλά κάποιος κι άλλα της apple, δεύτερον ναι κι εγώ έχω και iPad Pro καινούριο με usb c to usb c, και XS Max με lightning to usb και ένα ωραίο MacBook Air 2013 στο οποίο δε μπορώ να συνδέσω το iPad Pro 2020 σε θύρα γιατί δεν έχει usb c. Άρα δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

Νομίζω με το "αντάπτορα" ο @Νίκος αναφέρεται στο τροφοδοτικό (πριζάκι φόρτισης) και όχι σε μετατροπείς.

Σε όλα τα υπόλοιπα που είπες με τους αντάπτορες είναι αλήθεια. Πρέπει να έχεις ολόκληρο φοριαμό μαζί σου πια.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
4 λεπτά ago, Manolis είπε:

Νομίζω με το "αντάπτορα" ο @Νίκος αναφέρεται στο τροφοδοτικό (πριζάκι φόρτισης) και όχι σε μετατροπείς.

Σε όλα τα υπόλοιπα που είπες με τους αντάπτορες είναι αλήθεια. Πρέπει να έχεις ολόκληρο φοριαμό μαζί σου πια.

Αυτό ακριβώς εννοώ. Τώρα το να γκρινιάζουμε γιατί δεν έχει νομίζω δε βγαίνει πουθενά ούτως ή άλλως όλοι θα πάρουμε μία ασύρματη φόρτιση και νομίζω όταν δίνεις πάνω από 1000 € για ένα iPhone δεν θα γκρινιάξω με ότι θα κολλήσουμε στα 20 30 € που εδώ νομίζω δίνουμε 200 € για θήκες. Τελοσπάντων όλοι έχουμε δίκιο νομίζω. Για πείτε ρε παιδιά για το HomePod mini μείνει αξίζει  η αγορά του ή να πάρουμε το μεγάλο, μάλλον θα περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα πάει

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
10 minutes ago, Νίκος said:

Αυτό ακριβώς εννοώ. Τώρα το να γκρινιάζουμε γιατί δεν έχει νομίζω δε βγαίνει πουθενά ούτως ή άλλως όλοι θα πάρουμε μία ασύρματη φόρτιση και νομίζω όταν δίνεις πάνω από 1000 € για ένα iPhone δεν θα γκρινιάξω με ότι θα κολλήσουμε στα 20 30 € που εδώ νομίζω δίνουμε 200 € για θήκες. Τελοσπάντων όλοι έχουμε δίκιο νομίζω. Για πείτε ρε παιδιά για το HomePod mini μείνει αξίζει  η αγορά του ή να πάρουμε το μεγάλο, μάλλον θα περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα πάει

Έτσι ακριβώς είναι. Η αλήθεια είναι βέβαια κάπου στη μέση, ανάλογα το πως το βλέπει κανείς.

Το HomePod mini ξεκάθαρα δημιουργήθηκε (με την τιμή αυτή) για να "χτυπήσει" τα "μικρά" των JBL,Sonos κλπ. Σίγουρα θα έχει φοβερό ήχο (έχω ακούσει το πρώτο HomePod και δε το πίστευα) για ένα μεγάλο δωμάτιο και για όσους χρησιμοποιούν το HomeKit με τη Siri θα είναι ότι πρέπει. 

Το θέμα είναι να έρθει και επίσημα στην Ελλάδα γιατί αλλιώς το ρίσκο είναι μεγάλο. Μεγάλο για το θέμα υποστήριξης και εγγύησης δηλαδή. Σε περίπτωση που πάθει κάτι δεν καλύπτεται από τα AASP της Ελλάδας και σίγουρα τα skroutzο-μάγαζα που θα τα φέρνουν δεν πρόκειται να δώσουν λύση..Φυσικά παίζει και ένα ρόλο που το HomePod δεν είχε ζήτηση στη χώρα μας και δεν ξέρω αν ενδιαφέρει την Apple να επεκτείνει τη διάθεση του mini (και του κανονικού) σε εμάς, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Η Vodafone πάντως στο mall έχει φέρει το μεγάλο Ηομεποδ , απλά ξέχασα να ρωτήσω αν το πουλάνε! Θα έχει κάτι το μικρό που δεν θα έχει το μεγάλο;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
17 minutes ago, Νίκος said:

Η Vodafone πάντως στο mall έχει φέρει το μεγάλο Ηομεποδ , απλά ξέχασα να ρωτήσω αν το πουλάνε! Θα έχει κάτι το μικρό που δεν θα έχει το μεγάλο;

Όχι, αντιθέτως. Εκτός του ότι το μεγάλο διαθέτει καλύτερο και πιο δυνατό ήχο, έχει και υποστήριξη για spatial awareness και home theater (συνδυασμός με AppleTV 4K). Το mini δεν διαθέτει αυτά τα features.

Επίσης κάτι που δεν αναφέρεται πουθενά είναι ότι το mini διαθέτει 4 μικρόφωνα ενώ το μεγάλο 6.

4A82FDD4-3E71-4E86-88AF-50B7A835D4BC.thumb.png.0c64c244adeb22cf992877ecbb224d15.png


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Το θεμα ειναι οτι για 99$ που εδω με τα ΦΠΑ κτλ θα παει κανα 130-150 ? Νομιζω ειναι καλη τιμη για ηχειο Apple με λογικα σουπερ ηχο 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
3 hours ago, iMarilina said:


Αλήθεια; Αφήνεις το φορτιστή μες τη συσκευασία; Τι μοντέλο; emoji1787.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

E πλέον παίζω εδώ και καιρό με ασύρματη φόρτιση τι να κάνω; αλλά και το 5W brick που δίνανε τόσα χρόνια στα iPhone τι να το κάνω έχω τέτοια μαζέψει ένα σωρό. Για την δεύτερη iPhone συσκευή που δεν φορτίζει ασύρματα που έχω εκεί μπαίνει στον φορτιστή του iPad μου. ;) Γενικότερα πολύ χαμός για το τίποτα, τα EarPods προσωπικά ποτέ δεν με βόλεψαν και έχω να τα χρησιμοποιήσω χρόνια, το δεν brick της φόρτισης όπως είπα παραπάνω ούτε αυτό το χρησιμοποιούσα συχνά - Αν ανοίξω τα κουτιά από τα iPhone που έχω σπίτι αχρησιμοποίητα είναι χαχαχαχα

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
1 minute ago, agipaok said:

Το θεμα ειναι οτι για 99$ που εδω με τα ΦΠΑ κτλ θα παει κανα 130-150 ? Νομιζω ειναι καλη τιμη για ηχειο Apple με λογικα σουπερ ηχο 

Στα μικρά σίγουρα θα κάνει την διαφορά στην αγορά λόγω των ηχείων περισσότερο μιας και Google και Alexa έχουν τα smarts αλλά δεν έχουν τον ήχο βέβαια θα είναι πιο οικονομικά.

Τώρα αν κάποιος θέλει μια σοβαρή Home Theater εμπειρία το HomePod είναι αυτό που ψάχνει. Βέβαια πιστεύω και τα 2 HomePod mini με στέρεο σύνδεση θα είναι μια καλή και σαφώς πιο οικονομική λύση. 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
3 λεπτά ago, iDimitris είπε:

Στα μικρά σίγουρα θα κάνει την διαφορά στην αγορά λόγω των ηχείων περισσότερο μιας και Google και Alexa έχουν τα smarts αλλά δεν έχουν τον ήχο βέβαια θα είναι πιο οικονομικά.

Τώρα αν κάποιος θέλει μια σοβαρή Home Theater εμπειρία το HomePod είναι αυτό που ψάχνει. Βέβαια πιστεύω και τα 2 HomePod mini με στέρεο σύνδεση θα είναι μια καλή και σαφώς πιο οικονομική λύση. 

Αλλα δεν ξερουμε αν ερθουν ποτε....!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
27 λεπτά ago, agipaok είπε:

Το θεμα ειναι οτι για 99$ που εδω με τα ΦΠΑ κτλ θα παει κανα 130-150 ? Νομιζω ειναι καλη τιμη για ηχειο Apple με λογικα σουπερ ηχο 

Στη Γερμανία πάντως το πουλάνε 96,50 ευρώ άρα εδώ άντε να πάει βαριά βαριά 120, λέτε;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
Just now, Νίκος είπε:

Στη Γερμανία πάντως το πουλάνε 96,50 ευρώ άρα εδώ άντε να πάει βαριά βαριά 120, λέτε;

Λογικα ! Καπου εκει ! 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
1 λεπτό ago, agipaok είπε:

Λογικα ! Καπου εκει ! 

Και τώρα έρχεται η κρίσιμη ερώτηση! Αγοράζουμε ένα μεγάλο ή δύο μικρά, ιδού η απορία, για πείτε να ακούσω!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
Just now, Νίκος είπε:

Και τώρα έρχεται η κρίσιμη ερώτηση! Αγοράζουμε ένα μεγάλο ή δύο μικρά, ιδού η απορία, για πείτε να ακούσω!

Αυτο θα απαντηθει λογικα ! Οταν αρχισουν τα reviews ! 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.

  • Σχετικα θεματα που εχουν αναρτηθει

    • Από Alex_Tsinioglou
      Γεια σας.
      Συσκευή: MacBook Pro 17’’ late 2011
      Πρόβλημα: Κατά την έναρξη μετά το Apple logo και αφού φορτώσει περίπου το 70% της μπάρας, εμφανίζεται άσπρη οθόνη μόνο (ελάχιστα πιο σκούρα από την αρχική οθόνη) χωρίς να προχωράει παρακάτω (το Apple logo & progress bar εξαφανίζονται).
      Δεν ξέρω αν έκανα κάτι εγώ όσον αφορά ένα uninstall ενός προγράμματος για την τηλε-εργασία (το Cisco anyconnect) το οποίο δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί πλήρως και να το εγκαταστήσω με τις ρυθμίσεις που έπρεπε και έγραψα στο terminal τις εντολές που βρήκα στο site: (http://kb.mit.edu/confluence/display/mitcontrib/Cisco+Anyconnect+Manual+uninstall+Mac+OS).
      Επίσης κάποιες φορές την ίδια μέρα αποσύνδεε από μόνο του το Bluetooth ηχείο που είχα συνδεδεμένο.
      Έκλεισα το καπάκι για να μπει σε ύπνο και μετά από 2 ώρες περίπου που πήγα να το ανοίξω υπήρχε άσπρη οθόνη (ενώ ήταν κλειστό το καπάκι).
      Έχω προσπαθήσει και μπήκα μια φορά στο Recovery Mode μπήκα στα Utilities έτρεξα το Disk Utility - First Aid και για το Macintosh HD και για το MacOS Base System και κατάφερα να μπω στα High Sierra. Αφού δούλεψε αρκετή ώρα, μετά από λίγο πάγωσε η οθόνη, το έκλεισα από το power button και από τότε δεν κατάφερα να το ανοίξω ξανά. Έχω κάνει τα πάντα (reset NVRAM, safe mode, SMC reset, internet recovery ...) και παραμένει το ίδιο πρόβλημα χωρίς πλέον να μπορώ να μπω καν στο Recovery Mode. 
      Έτρεξα πολλές φορές το Apple Hardware Test και στα αποτελέσματα μου βγάζει ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα (no trouble found). Επίσης στο Hardware Profile εμφανίζει όλες τις πληροφορίες του υπολογιστή.
      Η μόνη αναβάθμιση που έκανα είναι στη μνήμη ram (16 go). Επίσης έβαλα και την αρχική ram αλλά παραμένει το ίδιο πρόβλημα.
      Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία ή λύση ή κάποιο εξειδικευμένο service που μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.
    • Από teitzis
      Αγαπητά μέλη καλησπέρα και καλή δύναμη στο νέο lockdown που βιώνουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι συνδρομητικές υπηρεσίες της Apple Music μπορούν να καλυφθούν και μέσω των προπληρωμένων καρτών για το iTunes. Ευχαριστώ πολύ. 


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.