Jump to content

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

Γεια χαρά σε όλους, 

Είμαι ο Διονύσης, και ήρθα σε επαφή με τα Mac το 2003 όπου ως φοιτητής απέκτησα έναν Powerbook G4 Titanium 667. Έκτοτε δεν κοίταξα ποτέ πίσω. Πέρασα 6 χρόνια με το συγκεκριμένο μηχάνημα παρέα με ένα iPod mini και το 2009 μπήκα στην Intel εποχή με ένα Macbook. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα MacBook Pro 16'' του 2019, ωστόσο συνεχίζω να εξερευνώ την PPC εποχή (τόσο με OSX όσο και με Classic OS 9 ή εναλλακτικά λειτουργικά όπως το MorphOS) σε ένα iBook G4. Προφανώς στην σύγχρονη καθημερινότητα χρησιμοποιώ και τα άλλα προιόντα της εταιρείας όπως iPad Pro (2020), iWatch (Series 3), iPhone (8 plus),  όμως έχω μια αγάπη στους Mac υπολογιστές και στο Retro Computing. Θα ήθελα να αποκτήσω παλαιότερα laptops της εταιρείας με αντίστοιχο software από την δεκαετία του 90 (δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για σταθερούς υπολογιστές εκτός αν είναι κάποιος Classic II ;) ), και να μοιραστώ εμπειρίες και συζητήσεις με άλλους χρήστες. 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Εάν ενδιαφέρεσαι για Apple PowerBook G4 1.5 GHz 12" aluminium laptop 1,25 Ram 80 GB Hdd με όλα τα παρελκόμενα στο κουτί του, σε άριστη κατάσταση, με 2 orignal μπαταρίες και θήκη ενημέρωσε με


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Welcome Διονύση!


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

@Manolis σε ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα 

@iYannis Αυτό πρέπει να ήταν ένα από τα τελευταία PPC το 2005 σωστά; Αν έχει κάρτα γραφικών Nvidia και όχι ATi δυστυχώς δεν θα τρέχει MorphOS , και νομίζω ούτε Classic 9. Ψάχνω πιο παλιά μηχανήματα. Ωστόσο αν δεν θες να το γράψεις εδώ στείλε μου μια προσφορά σε μήνυμα! 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
6 ώρες πριν, TheSpace είπε:

@iYannis Αυτό πρέπει να ήταν ένα από τα τελευταία PPC το 2005 σωστά; Αν έχει κάρτα γραφικών Nvidia και όχι ATi δυστυχώς δεν θα τρέχει MorphOS , και νομίζω ούτε Classic 9. Ψάχνω πιο παλιά μηχανήματα. Ωστόσο αν δεν θες να το γράψεις εδώ στείλε μου μια προσφορά σε μήνυμα! 

Όντως είναι το τελευταίο PPC της σειράς PowerBook, με κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce FX Go5200 (4X AGP) με 64 MB  DDR SDRAM, όχι δεν τρέχει MorphOS, αλλά τρέχει Classic 9. Δεν μπορεί να bootάρει σε Classic 9 αλλά τρέχει εφαρμογές σε περιβάλον Classic 9 περισσότερα....

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα η τρέχουσα τιμή του κυμαίνεται γύρω στα 150€ σήμερα που μιλάμε, την στιγμή πού εγώ αρχές του 2006 τον αγόρασα 2899 €.
Θεωρώ οτι είναι τραγικά λίγα, και ότι στο μέλλον αυτά τα μοντέλα θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία, τουλαχιστον αυτά που είναι λειτουργικά πλήρως και σε άψογη κατάσταση όπως το δικό μου. Συνεπώς αποφάφισα να το κρατήσω. 


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Όντας ο ίδιος λάτρης του retro computing, νομίζω πως η απόφαση σου είναι σωστή. Δεν ξέρω αν θα ανέβει η χρηματική τους αξία, αλλά σίγουρα θα είναι ένα στολίδι στον χώρο σου στο μέλλον. Είναι από τα δυνατότερα της PPC γενιάς που σημαίνει ότι θα παίζει σχεδόν όλο το software της εποχής. Κάποια στιγμή ίσως νοσταλγήσεις να ξαναζήσεις τα παλιά ;) 

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.