Jump to content

Ερώτηση

Πρόσφατα άλλαξα δίσκο στο iMac και έβαλα ένα 500αρι ssd και 2 μνήμες των 2 GB

Aπό τότε δεν έχει πρόσβαση στο iCloud .

Μπαίνω προτιμήσεις συστήματος ----->>> cloud και μόλις πληκτρολογώ το apple ID

kai το κωδικό και πατάω «σύνδεση» μου βγάζει το μήνυμα: 

Απέτυχε η επαλήθευση 

Δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση αυτής της ενέργειας. Δοκιμάστε ξανά.

Έχετε καμιά ιδέα;

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

18 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0

Δοκίμασες να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή βάζοντας τον κωδικό σου ; Στον δέχθηκε κανονικά ;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
On 27/3/2020 at 12:03 ΠΜ, Nikoss είπε:

Δοκίμασες να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή βάζοντας τον κωδικό σου ; Στον δέχθηκε κανονικά ;

οχι δεν τον δέχεται. Βγάζει το ίδιο μήνυμα

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

1. Από άλλη συσκευή συνδέθηκες ? Αν όχι κατέβασε τον iCloud client για PC και δοκίμασε να συνδεθείς 

2. Μήπως κάνεις λάθος στο password ?


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
41 λεπτά ago, iYannis είπε:

1. Από άλλη συσκευή συνδέθηκες ? Αν όχι κατέβασε τον iCloud client για PC και δοκίμασε να συνδεθείς 

2. Μήπως κάνεις λάθος στο password ?

Το password είναι σωστό. (το έχω αλλάξει μάλιστα πρόσφατα). Μπαίνω κανονικά στο iCloud από την ιστοσελίδα https://www.icloud.com . Το θέμα είναι ότι από τότε που άλλαξα το δίσκο δεν βρίσκω στο iMac τις  σημειώσεις iCloud που έχω στο iPhone  τις επαφές τις φωτογραφίες, δεν μπορώ να κάνω face time διότι μου ζητάει το iCloud και μόλις το βάζω μου πετάει «Παρουσιάστικε ΣΦΑΛΜΑ κατά τον έλεγχο της ταυτότητας» κλπ  Όταν μπαίνω προτιμήσεις συστήματος ----->>> cloud  μόλις πληκτρολογώ το apple ID και το κωδικό και πατάω «σύνδεση» μου βγάζει το μήνυμα που επισυνάπτω

icloud_problem.png

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
4 ώρες πριν, GEORGE_K είπε:

Το password είναι σωστό. (το έχω αλλάξει μάλιστα πρόσφατα). Μπαίνω κανονικά στο iCloud από την ιστοσελίδα https://www.icloud.com . Το θέμα είναι ότι από τότε που άλλαξα το δίσκο δεν βρίσκω στο iMac τις  σημειώσεις iCloud που έχω στο iPhone  τις επαφές τις φωτογραφίες, δεν μπορώ να κάνω face time διότι μου ζητάει το iCloud και μόλις το βάζω μου πετάει «Παρουσιάστικε ΣΦΑΛΜΑ κατά τον έλεγχο της ταυτότητας» κλπ  Όταν μπαίνω προτιμήσεις συστήματος ----->>> cloud  μόλις πληκτρολογώ το apple ID και το κωδικό και πατάω «σύνδεση» μου βγάζει το μήνυμα που επισυνάπτω

icloud_problem.png

Αφού μπορείς να μπεις στο https://www.icloud.com, πήγαινε στις ρυθμίσεις και βγάλε αφαίρεσε τον imac σου από τις συσκευές σου.

Μετά κάνε reboot τον iMac και προσπάθησε να συνδεθείς.

Πες μου αν θα πετύχει......


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 ώρες πριν, iYannis είπε:

Αφού μπορείς να μπεις στο https://www.icloud.com, πήγαινε στις ρυθμίσεις και βγάλε αφαίρεσε τον imac σου από τις συσκευές σου.

Μετά κάνε reboot τον iMac και προσπάθησε να συνδεθείς.

Πες μου αν θα πετύχει......

To έκανα.

Δυστυχώς πάλι τα ίδια....

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 ώρες πριν, GEORGE_K είπε:

To έκανα.

Δυστυχώς πάλι τα ίδια....

Αφαίρεσε το και από εδώ μετά reboot και ξαναπροσπάθησε  


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
15 ώρες πριν, iYannis είπε:

Αφαίρεσε το και από εδώ μετά reboot και ξαναπροσπάθησε  

Το αφαίρεσα και από εκει που μου υπέδειξες πάλι τα ίδια

Μπαίνω προτιμήσεις συστήματος ----->>> cloud και μόλις πληκτρολογώ το apple ID

και το κωδικό και πατάω «σύνδεση» μου βγάζει το μήνυμα: 

Απέτυχε η επαλήθευση 

Δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση αυτής της ενέργειας. Δοκιμάστε ξανά.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
5 ώρες πριν, GEORGE_K είπε:

Το αφαίρεσα και από εκει που μου υπέδειξες πάλι τα ίδια

Μπαίνω προτιμήσεις συστήματος ----->>> cloud και μόλις πληκτρολογώ το apple ID

και το κωδικό και πατάω «σύνδεση» μου βγάζει το μήνυμα: 

Απέτυχε η επαλήθευση 

Δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση αυτής της ενέργειας. Δοκιμάστε ξανά.

Αν στο icloud.com δεν υπάρχει-(δεν φαίνεται) πλέον ο iΜac σου 

Πήγαινε στο /Users/---/Library/Preferences/ ('όπου --- είσαι εσύ)
και διέγραψε το αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist

και μετά κάνε reboot και ξανά δοκίμασε 

Αν πάλι φαίνεται στο icloud.com δεν έχει διαγραφεί ο iΜac σου ξαναδιεγραψε τον 


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
1 hour ago, iYannis είπε:

Αν στο icloud.com δεν υπάρχει-(δεν φαίνεται) πλέον ο iΜac σου 

Πήγαινε στο /Users/---/Library/Preferences/ ('όπου --- είσαι εσύ)
και διέγραψε το αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist

και μετά κάνε reboot και ξανά δοκίμασε 

Αν πάλι φαίνεται στο icloud.com δεν έχει διαγραφεί ο iΜac σου ξαναδιεγραψε τον 

1.Στο icloud.com δεν υπάρχει πλέον ο iΜac μου

2. Δεν υπάρχει αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist στη βιβλιοθήκη

επισυνάπτω εικόνα

Στιγμιότυπο 2020-04-06, 8.56.47 μμ.png

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
7 ώρες πριν, GEORGE_K είπε:

1.Στο icloud.com δεν υπάρχει πλέον ο iΜac μου

2. Δεν υπάρχει αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist στη βιβλιοθήκη

επισυνάπτω εικόνα

Στιγμιότυπο 2020-04-06, 8.56.47 μμ.png

Όχι σε αυτό το library του συστήματος αλλά σε αυτό του χρήστη 

το path είναι /Users/---/Library/Preferences/ (όπου --- είσαι εσύ) δηλαδή ο χρήστης εσυ
Αυτό το library δεν είναι φυσιολογικά ορατό πρέπει να κρατάς πατημένο το option key για να φανεί 

Οδηγίες παρακάτω για να δεις την δικιά σου βιβλιοθήκη 

Temporary access to the hidden User Library

Method 1:

From the Finder, select the Go menu at top of the screen, and choose Go to Folder.

In the window that opens, enter ~/Library, and click Go.

 

Method 2:

Go to the Finder (or desktop).

Hold the Option key on your keyboard, and click the Go menu at the top of the screen.

With the Go menu open, you'll notice that pressing and releasing Option will display or hide the Library choice in this menu.

Select Library from the Go menu (while holding down Option) to access the hidden folder.


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
7 ώρες πριν, iYannis είπε:

Όχι σε αυτό το library του συστήματος αλλά σε αυτό του χρήστη 

το path είναι /Users/---/Library/Preferences/ (όπου --- είσαι εσύ) δηλαδή ο χρήστης εσυ
Αυτό το library δεν είναι φυσιολογικά ορατό πρέπει να κρατάς πατημένο το option key για να φανεί 

Οδηγίες παρακάτω για να δεις την δικιά σου βιβλιοθήκη 

Temporary access to the hidden User Library

Method 1:

From the Finder, select the Go menu at top of the screen, and choose Go to Folder.

In the window that opens, enter ~/Library, and click Go.

 

Method 2:

Go to the Finder (or desktop).

Hold the Option key on your keyboard, and click the Go menu at the top of the screen.

With the Go menu open, you'll notice that pressing and releasing Option will display or hide the Library choice in this menu.

Select Library from the Go menu (while holding down Option) to access the hidden folder.

 

7 ώρες πριν, iYannis είπε:

Όχι σε αυτό το library του συστήματος αλλά σε αυτό του χρήστη 

το path είναι /Users/---/Library/Preferences/ (όπου --- είσαι εσύ) δηλαδή ο χρήστης εσυ
Αυτό το library δεν είναι φυσιολογικά ορατό πρέπει να κρατάς πατημένο το option key για να φανεί 

Οδηγίες παρακάτω για να δεις την δικιά σου βιβλιοθήκη 

Temporary access to the hidden User Library

Method 1:

From the Finder, select the Go menu at top of the screen, and choose Go to Folder.

In the window that opens, enter ~/Library, and click Go.

 

Method 2:

Go to the Finder (or desktop).

Hold the Option key on your keyboard, and click the Go menu at the top of the screen.

With the Go menu open, you'll notice that pressing and releasing Option will display or hide the Library choice in this menu.

Select Library from the Go menu (while holding down Option) to access the hidden folder.

Oύτε εδώ υπάρχει αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist στη βιβλιοθήκη

επισυνάπτω εικόνα

Στιγμιότυπο 2020-04-07, 11.19.07 πμ.png

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
1 hour ago, GEORGE_K είπε:

 

Oύτε εδώ υπάρχει αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist στη βιβλιοθήκη

επισυνάπτω εικόνα

Στιγμιότυπο 2020-04-07, 11.19.07 πμ.png

Από δω και πέρα αυτοσχεδιαζουμε......

Προσπάθησε να δημιουργήσεις έναν καινούριο χρήστη με νέο Apple ID

Αν το καταφέρεις κανε logout και προσπάθησε να συνδεθείς μετά με το παλιό σου Apple ID

Ίσως με αυτό τον τρόπο δημιουργηθεί το αρχείο com.apple.icloud.fmip.clientconfiguration.plist


Mac Pro 3.1 Early '08 2.8 16Gb | Macbook Pro  2.3 Mid '18 256ssd 8Gb | Macbook Air 2017 1.8 | iMac 27-inch Retina 5K Late '14 3.5 16GB | Mac Mini 2.1 Mid '07 1.83 2Gb | iPhone 12 Pro Max 256Gb Graphite | iPad Pro 10.5 Cellular 256Gb Silver | Apple Pensil | Apple Watch Series 6 40mm Space Grey Alu Case | AirPods Pro | AppleTV 4K 64Gb

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.