Jump to content

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το MACbook μου.
Πήγα να αλλαξω το Όνομα του χρήστη και ένω έκανα την αλλαγή δεν άλλαξε και παρέμεινε το ίδιο. με αποτέλεσμα όταν μου ζητάει επιβαιβέωση το mac για κάποια εφαρμογή να μην δεχέται ούτε το παλιό ούτε το νέο όνομα χρήστη.

Υπαρχη κάποια λήση εκτός την επαναφο΄ρα του συστήματος?

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

10 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0
2 λεπτά ago, trikoulis είπε:

Είναι απλή διαδικασία;
Υπάρχει κάποιο βίντεο που μπορώ να δω πως γίνεται;

Αυτό που λέω δεν είναι καθόλου απλό εκτός αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις με εντολές και έχεις εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο με bootable macOS. 

Σαν τελευταία λύση μπορείς να ξεγελάσεις το σύστημα. Δηλαδή να το κάνεις να νομίζει ότι δεν έχει γίνει το αρχικό setup ώστε να εκκινήσει στην οθόνη δημιουργίας του χρήστη σαν πρώτη φορά.

Βήμα 1. Απενεργοποίηση του Mac.

Βήμα 2. Εκκίνηση σε Single User Mode. Πατάς παρατεταμένα Command + S κατά την εκκίνηση, πριν bootάρει και πριν το chime.

Βήμα 3. Κάνεις mount τον δίσκο με την εντολή /sbin/mount -uw /

Βήμα 3. Αφαιρείς το αρχείο Setup Done με την εντολή rm /var/db/.AppleSetupDone

Βήμα 4. Κάνε reboot μέσω της εντολής reboot

Βήμα 5. Δημιουργείς νέο admin account. Στη συνέχεια ακολουθείς τα βήμα από το post #2 για να κάνεις recover στον παλιό χρήστη.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Καλησπέρα, άλλαξες το path στο home directory ώστε να είναι ίδιο με το username που έβαλες; 

Επίσης θα έπρεπε να είχες κάνει rename τον φάκελο του User σου πριν. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να φτιάξεις έναν νέο χρήστη (admin) ώστε να μπορέσεις να κάνεις το rename χωρίς πρόβλημα. Στη συνέχεια αλλάζεις το path στο home directory που ανέφερα παραπάνω με το νέο όνομα που έδωσες στον φάκελο (πρέπει να είναι ίδιο με το νέο Username που θα ορίσεις)
D3FD36E4-138B-4183-8C6E-225FA06CF20E.thumb.png.3cfa0c31cacb2ea7cc3853c43c75bb0b.png


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
34 λεπτά ago, Manolis είπε:

Καλησπέρα, άλλαξες το path στο home directory ώστε να είναι ίδιο με το username που έβαλες; 

Επίσης θα έπρεπε να είχες κάνει rename τον φάκελο του User σου πριν. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να φτιάξεις έναν νέο χρήστη (admin) ώστε να μπορέσεις να κάνεις το rename χωρίς πρόβλημα. Στη συνέχεια αλλάζεις το path στο home directory που ανέφερα παραπάνω με το νέο όνομα που έδωσες στον φάκελο (πρέπει να είναι ίδιο με το νέο Username που θα ορίσεις)
D3FD36E4-138B-4183-8C6E-225FA06CF20E.thumb.png.3cfa0c31cacb2ea7cc3853c43c75bb0b.png

Δυστηχώς δεν μπορώ να φτιάξω νέο χρήστη.

Τι άλλο μπορώ να κάνω; :///

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
17 λεπτά ago, trikoulis είπε:

Δυστηχώς δεν μπορώ να φτιάξω νέο χρήστη.

Τι άλλο μπορώ να κάνω; :///

 

Σε αυτή την περίπτωση η μόνη λύση θα ήταν να "φυτέψεις" νέο χρήστη μέσω άλλου μέσου εκκίνησης. Αλλά επειδή είναι περίπλοκο σε αυτή τη φάση προτείνεται format και επανεγκατάσταση λειτουργικού.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 λεπτά ago, Manolis είπε:

Σε αυτή την περίπτωση η μόνη λύση θα ήταν να "φυτέψεις" νέο χρήστη μέσω άλλου μέσου εκκίνησης. Αλλά επειδή είναι περίπλοκο σε αυτή τη φάση προτείνεται format και επανεγκατάσταση λειτουργικού.

Είναι απλή διαδικασία;
Υπάρχει κάποιο βίντεο που μπορώ να δω πως γίνεται;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 λεπτά ago, Manolis είπε:

Αυτό που λέω δεν είναι καθόλου απλό εκτός αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις με εντολές και έχεις εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο με bootable macOS. 

Σαν τελευταία λύση μπορείς να ξεγελάσεις το σύστημα. Δηλαδή να το κάνεις να νομίζει ότι δεν έχει γίνει το αρχικό setup ώστε να εκκινήσει στην οθόνη δημιουργίας του χρήστη σαν πρώτη φορά.

Βήμα 1. Απενεργοποίηση του Mac.

Βήμα 2. Εκκίνηση σε Single User Mode. Πατάς παρατεταμένα Command + S κατά την εκκίνηση, πριν bootάρει και πριν το chime.

Βήμα 3. Κάνεις mount τον δίσκο με την εντολή /sbin/mount -uw /

Βήμα 3. Αφαιρείς το αρχείο Setup Done με την εντολή rm /var/db/.AppleSetupDone

Βήμα 4. Κάνε reboot μέσω της εντολής reboot

Βήμα 5. Δημιουργείς νέο admin account. Στη συνέχεια ακολουθείς τα βήμα από το post #2 για να κάνεις recover στον παλιό χρήστη.

Είμαι νέος χρήστης οπότε δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω εύκολα.
Το format είναι πιο εύκολο; Δεν έχω άλλωστε πολλά αρχειά μιας και το μηχάνημα το έχω 4 μέρες.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
1 λεπτό ago, trikoulis είπε:

Είμαι νέος χρήστης οπότε δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω εύκολα.
Το format είναι πιο εύκολο; Δεν έχω άλλωστε πολλά αρχειά μιας και το μηχάνημα το έχω 4 μέρες.

Γι αυτό δε στα πρότεινα εξ΄αρχής. Είναι πολύ εύκολο να γίνει λάθος και να "μπρικάρεις" το OS. Το format είναι εύκολο.

Βήμα 1. Κλείνεις το Mac. 

Βήμα 2. Εκκινείς με πατημένα τα πλήκτρα command + R

Βήμα 3. Αφού γίνει boot στο Recovery, επιλέγεις Disk Utility. Από εκεί κάνεις Erase τον δίσκο Macintosh HD ή όπως αλλιώς τον έχεις ονομάσει. Κλείνεις το παράθυρο του Disk Utility και επιλέγεις από το προηγούμενο μενού "Reinstall macOS". 

Βήμα 4. Αναμένεις αρκετή ώρα ώστε να κατεβάσει το λειτουργικό και να το εγκαταστήσει.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
2 λεπτά ago, Manolis είπε:

Γι αυτό δε στα πρότεινα εξ΄αρχής. Είναι πολύ εύκολο να γίνει λάθος και να "μπρικάρεις" το OS. Το format είναι εύκολο.

Βήμα 1. Κλείνεις το Mac. 

Βήμα 2. Εκκινείς με πατημένα τα πλήκτρα command + R

Βήμα 3. Αφού γίνει boot στο Recovery, επιλέγεις Disk Utility. Από εκεί κάνεις Erase τον δίσκο Macintosh HD ή όπως αλλιώς τον έχεις ονομάσει. Κλείνεις το παράθυρο του Disk Utility και επιλέγεις από το προηγούμενο μενού "Reinstall macOS". 

Βήμα 4. Αναμένεις αρκετή ώρα ώστε να κατεβάσει το λειτουργικό και να το εγκαταστήσει.

Ωραία θα κάνω format τότε. Νομίζω είναι πιο εύκολο.
Ευχαρισστώ πολύ για την βοήθεια. :)

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
Just now, trikoulis είπε:

Ωραία θα κάνω format τότε. Νομίζω είναι πιο εύκολο.
Ευχαρισστώ πολύ για την βοήθεια. :)

Να είσαι καλά. Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ :)


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
2 ώρες πριν, Manolis είπε:

Να είσαι καλά. Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ :)

Τα κατάφερα να κάνω το format. Όλα πήγαν μια χαρά.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου :)

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.