Jump to content

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Είμαι νεός χρήστης macbook. 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να περάσω μια ταινία που έχω κατεβασει σε usb για να την δω σε ένα lg player που έχω.

Αφού κατάφερα να κάνω φορμάτ στο usb για να μπορώ να περνάω αρχεια από το mac μου, όταν το βάζω στην συσκευή για να δω την ταινία ενώ αναγνωρίζει το usb δεν μου εμφανίζει κανενα αρχείο.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να  κάνω?

Ευχαριστώ πολύ.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

18 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0
48 λεπτά ago, trikoulis είπε:

Το έκανα αυτό πέρασα την ταινία που θέλω αλλά στην συσκευή που την βάζω δεν μου εμφανίζει το αρχείο της ταινίας 

Μήπως πρέπει να μπει σε φάκελο με συγκεκριμένο όνομα ώστε να το εντοπίσει; πχ. “Videos” ή “Movies”. 
Δεν ξέρω μήπως διαβάζει μόνο FAT32 ή NTFS βέβαια και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
2 ώρες πριν, trikoulis είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι νεός χρήστης macbook. 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να περάσω μια ταινία που έχω κατεβασει σε usb για να την δω σε ένα lg player που έχω.

Αφού κατάφερα να κάνω φορμάτ στο usb για να μπορώ να περνάω αρχεια από το mac μου, όταν το βάζω στην συσκευή για να δω την ταινία ενώ αναγνωρίζει το usb δεν μου εμφανίζει κανενα αρχείο.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να  κάνω?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα, δοκίμασε να φορμάρεις το στικάκι σε exFat.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
51 λεπτά ago, Manolis είπε:

Καλησπέρα, δοκίμασε να φορμάρεις το στικάκι σε exFat.

Το έκανα αυτό πέρασα την ταινία που θέλω αλλά στην συσκευή που την βάζω δεν μου εμφανίζει το αρχείο της ταινίας 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
3 λεπτά ago, Manolis είπε:

Μήπως πρέπει να μπει σε φάκελο με συγκεκριμένο όνομα ώστε να το εντοπίσει; πχ. “Videos” ή “Movies”. 
Δεν ξέρω μήπως διαβάζει μόνο FAT32 ή NTFS βέβαια και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα.

Κάνω ότι έκανα και τις άλλες φορές όταν πέρναγα μια ταινία από ένα υπολογιστή με windows.
Το θέμα είναι ότι αναγνωρίζει το usb αλλά δεν εμφανίζει την ταινία.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
22 λεπτά ago, Antonis pap είπε:

η ταινία σε τι μορφή είναι? μήπως δεν την αναγνωρίζει γιαυτο το λόγο?

Η μια είναι σε .mkv και η άλλη σε .mp4 
Και τις 2 μορφές τις υποστηρίζει η συσκευή μου. Μήπως πρέπει να τις βάλω σε κάποιο φάκελο?

 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
22 ώρες πριν, Manolis είπε:

Μήπως πρέπει να μπει σε φάκελο με συγκεκριμένο όνομα ώστε να το εντοπίσει; πχ. “Videos” ή “Movies”. 
Δεν ξέρω μήπως διαβάζει μόνο FAT32 ή NTFS βέβαια και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα.

Τελικά εκεί είναι το θέμα μου. Οτί διαβάζει μόνο αυτές τις 2 μορφές.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να περάσω αρχεία σε από MAC σε NTFS;

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
1 hour ago, trikoulis είπε:

Τελικά εκεί είναι το θέμα μου. Οτί διαβάζει μόνο αυτές τις 2 μορφές.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να περάσω αρχεία σε από MAC σε NTFS;

Υπάρχουν τα: Paragon NTFS και Tuxera (Paid apps).


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

καντο fat32 στο οποίο δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο read ούτε στο write. απλά να ξέρεις ότι στα fat32 μπορείς να μεταφέρεις μεμονομένα αρχεία με μέγεθος έως 4 γίγα μετά δεν σε αφήνει. αν θες σε ntfs πρέπει να κατεβάσεις πρόγραμμα που σου επιτρέπει να το κανείς αυτό. Πχ paragon ntfs αλλά υπάρχουν και κάποια free νομίζω. Για μένα το φλασάκι καλό είναι να το έχεις σε fat32

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
34 λεπτά ago, Manolis είπε:

Υπάρχουν τα: Paragon NTFS και Tuxera (Paid apps).

Ναι το έψαξα λίγο και τα είδα αυτά τα προγράμματα. Απλώς δεν μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση λόγω του προβλήματος με τον user που είπαμε στο προηγούμενο ποστ.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
35 λεπτά ago, Antonis pap είπε:

καντο fat32 στο οποίο δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο read ούτε στο write. απλά να ξέρεις ότι στα fat32 μπορείς να μεταφέρεις μεμονομένα αρχεία με μέγεθος έως 4 γίγα μετά δεν σε αφήνει. αν θες σε ntfs πρέπει να κατεβάσεις πρόγραμμα που σου επιτρέπει να το κανείς αυτό. Πχ paragon ntfs αλλά υπάρχουν και κάποια free νομίζω. Για μένα το φλασάκι καλό είναι να το έχεις σε fat32

Το κακό είναι ότι οι πιο πολλές ταινίες έιναι μεγαλύτερο μέγεθος. Θα προσπαθήσω να κάνω δουλειά με τα προγράμματα που μου προτείνατε.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
16 λεπτά ago, trikoulis είπε:

Ναι το έψαξα λίγο και τα είδα αυτά τα προγράμματα. Απλώς δεν μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση λόγω του προβλήματος με τον user που είπαμε στο προηγούμενο ποστ.

Η καλύτερη λύση είναι data rescue σε ότι χρειάζεται και format με επανεγκατάσταση του macOS.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Μπορείς να αγοράσεις κ το Tyxera ntfs από το eBay σε πολύ καλή τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Motherboard: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7 CPU: Intel® i7-8700K GPU: Gigabyte Radeon RX 560 SSD: Samsung 500GB 960 NNMe Ram: Kingston Hyper X 32GB 3000Mhz Mac OS X: 10.15.x My Build

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
2 ώρες πριν, sakis697 είπε:

Μπορείς να αγοράσεις κ το Tyxera ntfs από το eBay σε πολύ καλή τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Κατέβασα την trial έκδοση.
Να φανταστώ αυτό που βρήκα στο ebay θα μου στείλουν κάποιο serial number?

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Κατέβασα την trial έκδοση.
Να φανταστώ αυτό που βρήκα στο ebay θα μου στείλουν κάποιο serial number?



Ναι πολύ σωστά. Κ είσαι άρχοντας σε όλα μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Motherboard: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7 CPU: Intel® i7-8700K GPU: Gigabyte Radeon RX 560 SSD: Samsung 500GB 960 NNMe Ram: Kingston Hyper X 32GB 3000Mhz Mac OS X: 10.15.x My Build

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.