Jump to content

Ερώτηση

Γεια σας,

Θέλω να ρωτήσω κάτι για το backup στο ipad στο icloud. Όταν κάνουμε backup στο icloud μπορούμε να βάλουμε να μην κάνει backup τον φάκελο "Αρχεία" στo icloud; Να τα κρατάμε δηλαδή backup μόνο σε έναν σκληρό δίσκο!

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

12 answers to this question

Προτεινόμενες δημοσιεύσεις

  • 0

Από όσο γνωρίζω από την στιγμή που είναι ενεργοποιημένο το iCloud Drive δεν έχεις τέτοια επιλογή. Από εκεί και έπειτα από τις ρυθμίσεις του iCloud μπορείς να κάνεις διαχείριση ποιες εφαρμογές το χρησιμοποιούν και ποιες όχι 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

ναι αλλα δεν θέλω η εφαρμογή "Αρχεία" να αποθηκεύεται στο cloud. δεν βλέπω όμως πουθενά κάποια επιλογή γι αυτήν. Για άλλες έχει αλλα γι αυτήν όχι.

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Η εφαρμογή Αρχεία είναι το iCloud Drive Option στις ρυθμίσεις του Cloud.

 

E1E7E8A8-B420-4888-9A03-BD1DE31E608B.png


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Έχω την εντύπωση ότι επειδή έχει ενεργοποιηθεί ήδη μία φορά σε μία ή παραπάνω συσκευές, γι αυτό συμβαίνει μετά το restore/επαναφορά αυτό.

Υπάρχει άλλη συσκευή ή υπολογιστής συνδεδεμένος με ενεργοποιημένο το Drive;


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
47 λεπτά ago, Genius είπε:

Ναι έχω στο mac. Θέλω να κάνω backup το iPhone αλλά να μην κάνει τα αρχεία στο σύννεφο backup 

Στην ουσία δεν κάνει εκ νέου backup τα αρχεία του drive που έχεις όταν κάνεις backup το iPhone σου. Τα ανεβάζει επιτόπου όταν είναι διαθέσιμα. Σκέψου ότι δουλεύει σαν το dropbox. Σαν υπηρεσία δε μπορείς να το διαγράψεις. Απλά μπορείς να κλείσεις τον διακόπτη απ' όλες τις συσκευές σου και στη συνέχεια να αφαιρέσεις τα αρχεία από μέσα.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

δηλαδή για να καταλάβω. Να διαγράψω το backup από το ιphone και μετά να απενεργοποιήσω το icloud drive από το iphone και από εκεί δεν θα τα ανεβάζει τα αρχεία στο icloud?

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Για να ξεκινήσουμε από κάπου γιατί μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο. Τι αρχεία σου κρατάει το iCloud Drive (Αρχεία); Έχεις ανεβάσει εσύ χειροκίνητα κάτι ή σου κρατάει κάτι άλλο εκεί μέσα (πχ. όλο το φάκελο desktop του Mac;)

Το iCloud Drive δεν σχετίζεται εν ολίγοις με το iCloud backup της συσκευής. Είναι ένας online δίσκος στην ουσία που ανεβάζεις εσυ πράγματα, όπως και στο Dropbox.

Οπότε, αν εσύ κλείσεις τον διακόπτη από τις ρυθμίσεις στο iPhone, δε θα βλέπεις τα δεδομένα που έχει ήδη μέσα το iCloud drive μέσω της εφαρμογής «Αρχεία». Αντίστοιχα, αν αποθηκεύσεις κάτι στην εφαρμογή «Αρχεία» του iPhone δε θα το συγχρονίσει με το iCloud ώστε να το δεις από άλλη συσκευή ή από iCloud.com.

Εν κατακλείδι το App αυτό είναι ένας file manager (οπως το Finder στο mac περίπου) που εκμεταλλεύεται, αν θες, τον χώρο αποθήκευσης που έχεις στο iCloud ώστε να ανεβάζεις μεμονωμένα αρχεία και να τα βλέπεις online απ όλες τις συσκευές σου.


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Κατάλαβα. Δεν το εξέφρασα σωστά από την αρχή. Θα το πω λίγο διαφορετικά. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ιpad για να το έχω σαν υπολογιστή. Έχω όμως έναν ενδοιασμό. Δεν θέλω όσους φακέλους και αρχεία έχω στο "on my ipad" να ανεβαίνουν σαν backup στο icloud. Θα ήθελα να τα κρατάω σε ξεχωριστό δίσκο χειροκίνητα σαν backup μέσα από τις νέες δυνατότητες που βάλανε στο ios13. Κάτι αντιστοιχώ θέλω να μπορώ να κάνω και στο iphone. Μπορώ να μην κάνω το "on my ipad" backup στο icloud?

Επεξεργάστηκε από το χρήστη Genius

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0
Just now, Genius είπε:

Κατάλαβα. Δεν το εξέφρασα σωστά από την αρχή. Θα το πω λίγο διαφορετικά. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ιpad για να το έχω σαν υπολογιστή. Έχω όμως έναν ενδοιασμό. Δεν θέλω όσους φακέλους και αρχεία έχω στο "on my ipad" να ανεβαίνουν σαν backup στο icloud. Θα ήθελα να τα κρατάω σε ξεχωριστό δίσκο χειροκίνητα σαν backup μέσα από τις νέες δυνατότητες που βάλανε στο ios13. Κάτι αντιστοιχώ θέλω να μπορώ να κάνω και στο iphone

Σε αυτή την περίπτωση απενεργοποιείς τον διακόπτη iCloud Drive από τις ρυθμίσεις της συσκευής που δε θες να συγχρονίζει με το cloud (όπως στην εικόνα που ανέβασα παραπάνω) και λύνεις αυτό το πρόβλημα 100%. Όλα τα αρχεία (on my iPad/iPhone etc) θα παραμένουν τοπικά στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής σου :)


 Certified Macintosh Technician (2014 - )  Certified iOS Technician (2014 - )   Support Professional (2017 - )   Certified Trainer (2019 - )   CTC (2019 - )   CSA (2020 - )

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social
  • 0

Σε αυτή την περίπτωση τα βίντεο που είχα στο πχ VLC θα κατεβαίνουν από το iCloud? Το ρωτάω γιατί βλέπω έχει ένα φάκελο VLC εκεί. 

Μοιράσου το!


Σύνδεσμος
ή μοιράσου το κατευθείαν στα παρακάτω social

Μπες στην κουβέντα

Μπορείς να απαντήσεις τώρα και να κάνεις εγγραφή αργότερα. Εάν έχεις ήδη λογαριασμό, συνδέσου για να απαντήσεις.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτή την ερώτηση...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Παρακολουθειται απο   0 μέλη

    No registered users viewing this page.


To #1 ενημερωτικό site για την Apple στην Ελλάδα

Σας προσφέρουμε όλα τα τελευταία νέα, φήμες και βίντεο για iPhone / iPad / Mac / Apple Watch / Apple TV.


Latest Blog News

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Important Information

Το appleworldhellas.com χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.